Dlaczego wciąż nie rosną mi piersi?

Witam! Mam 18 lat, miesiączkę dostałam po raz pierwszy w wieku 15 lat. Miesiączkuję nierównomiernie, czasem nie mam okresu przez 2 miesiące. Moje piersi od dwóch lat w ogóle nie rosną, nie mam sutków. Moje piersi są tak małe, że noszę rozmiar miseczki AA. Czy jeszcze mi urosną piersi, co robić?

Witam serdecznie,

niestety, trudno mi ocenić, czy piersi u Pani rozwijają się prawidłowo bez możliwości badania.
Wielkość piersi to kwestia indywidualna. Niektóre kobiety obdarzone są przez naturę dużym biustem, inne niewielkim. Należy podkreślić, że piersi kobiety uzyskują właściwy kształt i wielkość dopiero po ciąży i okresie karmienia piersią.

Niemniej jednak niepokój z pewnością budzi u Pani kwestia miesiączkowania. W Pani wieku, po 3 latach od momentu wystąpienia pierwszej miesiączki, miesiączki powinny być w miarę regularne. Stanowi to sygnał, że być może w Pani organizmie istnieją zaburzenia gospodarki hormonalnej, które także mogą być przyczyną braku wzrostu piersi. Nieregularne miesiączki czasami są konsekwencją zbyt intensywnego uprawiania sportu lub odchudzania się.

Dlatego też gorąco zachęcam do wizyty u ginekologa. Lekarz zbada panią, oceni, czy piersi rozwijają się prawidłowo, czy nie ma wad rozwojowych prowadzących do braku piersi oraz oceni kwestię miesiączkowania. Być może zleci badania hormonalne, takie jak poziom prolaktyny, estradiolu, progesteronu oraz testosteronu.

Pozdrawiam serdecznie