Dlaczego włosy siwieją w młodym wieku?

Czy gen siwienia jest cechą dominującą? Pytam, bo mam dopiero 18 lat a już zaczynam martwić się o swoje włosy, ponieważ mama opowiedziała mi, że osiwiała już przed ślubem w wieku 26 lat, a moja babcia również przed trzydziestką podobnie jak ciocia w wieku 30 lat. Boję się, że mnie spotka to samo mimo iż mój tatuś ma 53 lata i nie ma jeszcze ani jednego siwego włosa. Mam nadzieję, że nie odziedziczyłam genu po mamie, bo ona jest naturalną brunetką, a ja mam włosy blond po tacie i ogólnie jestem do niego podobna nie do mamy. Strasznie się boję, że zbyt wcześnie stracę moje długie, gęste blond włosy. Czy podobieństwo do taty może dać mi pewność, że nie odziedziczyłam genu siwienia po mamie?

Lek. Paweł Szadkowski

Dziedziczy się skłonność do wczesnego siwienia, ale nikt nie jest w stanie Pani odpowiedzieć, czy akurat Pani tę skłonność odziedziczyła. Podobieństwo fizyczne do taty nie ma tu znaczenia.