Dlaczego wpadam w panikę, nie mogę nabrać powietrza?

Witam serdecznie. Od jakiegoś czasu mam sytuacje dziwne do wytłumaczenia. Nagle- bez żadnego powodu wpadam w panikę, nie mogę nabrać powietrza, czuję, że ja "to nie ja", że umieram, odpływam. Serce mi chodzi jak szalone, a na myśl, że to mam panikuję jeszcze bardziej, trzymam się ścian żeby nie zemdleć. Raz było to tak długie i poważne uczucie, że pojechałem na SOR, gdzie mnie wręcz wyśmiali. Minęło trochę czasu, i te sytuacje zaczynają się powtarzać do kilku razy w tygodniu, potęguje to złamana kość śródstopia (panika przed zatorem, zakrzepem, itp.). Mój ojciec zmarł gdy miałem 11 lat na zator (po wylewie). Zachowuję się irracjonalnie - co gorsza NAGLE, często bez przyczyny. Czasem mija to po paru, parunastu minutach, czasem zdarza się kilkukrotnie w ciągu dnia. Na Wikipedii przeczytałem nt Zespołu lęku napadowego - praktycznie wszystkie objawy pokrywają się z moimi. Nie wiem co dalej zrobić, często jest to wieczorami i boję się zasnąć z obawy że się nie obudzę. Zacząłem brać relanium, ale i tak mam nadciśnienie. Taka sytuacja zdarzyła ok 5 lat temu - średnio raz na 3 - 5 miesięcy i nie z takim nasileniem. Teraz jest to naprawdę nasilone, do tego stałem się jakimś hipochondrykiem. Proszę o pomoc jak temu zaradzić. Zapisałem się do lekarza rejonowego, który pewnie zapisze mnie do psychiatry, ale to będzie z pewnością trwało, a prywatne wizyty są bardzo drogie... I niestety nie wiem co robić dalej by jak najszybciej pozbyć się tej przypadłości.

Lek. Paweł Szadkowski

Faktycznie pana objawy najbardziej wskazują na zespół lęku napadowego, co wymaga dokładnej oceny psychiatry oraz odpowiedniego leczenia (lekami preferowanymi są inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny). Nie jest potrzebne skierowanie do psychiatry. Proszę popytać po różnych poradniach o wolne terminy, warto zaznaczyć fakt bardzo nasilonych objawów.