Dlaczego wszystko mnie denerwuje?

Od momentu rozpoczęcia okresu dojrzewania (mam 15 lat) wszystko zaczęło mnie wkurzać. Bez powodu często wybucham gniewem. Nawet gdy nie mam obowiązków i wszystko dobrze idzie i każdy w takiej sytuacji mógłby być zadowolony, to mi jak zwykle coś nie pasuje. Mam już tego dość, nie mogę ze sobą wytrzymać!

Wkurza mnie jeszcze w sobie to, że jakby boje się bycia z chłopakiem, gdy myślę o tym całowaniu i w ogóle zaczynam się bać. Wszystkie moje koleżanki miały już tylu chłopaków, a ja, mimo tego, że miałam szansę, po prostu nie mogę tego przełamać. Błagam o pomoc ; ((

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam serdecznie,

Okres dojrzewania charakteryzuje się dużą chwiejnością nastroju, podobnie jak stanami napięcia emocjonalnego. Myślę, że pomocne mogłyby okazać się spotkania z psychologiem. Pomogłoby Ci to lepiej radzić sobie ze stresem, napięciem oraz myślami o sobie i o tym, czego się obawiasz. Zastanów się nad tym, może warto przynajmniej spróbować umówić się na takie spotkanie z psychologiem?

Jeśli obawiasz się relacji i bliskości z chłopakiem to może po prostu nie trafiłaś na osobę, która Ciebie pociąga - nie tylko fizycznie, ale też emocjonalnie. Ilość "posiadanych chłopaków" chyba nie idzie w parze z jakością takich relacji, w związku z czym chyba nie jesteś specjalnie stratna, jak sądzisz? Myślę, że wszystko jeszcze przed Tobą i warto spokojnie poczekać na osobę, której będziesz mogła zaufać, z którą będziesz ciekawie spędzać czas.

Pozdrawiam serdecznie