Dlaczego występuje u mnie mocne bicie serca?

Dzień dobry. Mam następujący problem. Mam 28 lat. Od czasu do czasu występuje u mnie mocne bicie serca, mam uczucie jakby serce miało wyskoczyć z klatki piersiowej. Trwa to kilka sekund, po czym samo ustępuje. Pierwszy raz wystąpiło to u mnie, gdy miałam kilkanaście lat, dokładnie to pamiętam bo siedziałam wtedy w szkole na lekcji, wystąpiło to zupełnie bez przyczyny i po kilku sekundach samo ustąpiło. Potem miałam takie napady raz na rok albo dwa, generalnie na tyle rzadko, że się nimi nie przejmowałam. Obecnie takie napady występują u mnie częściej, nawet dwa razy w miesiącu i zaczynam się bać o swoje życie. Kilka lat temu miałam okres intensywnego brania narkotyków. Ale częstsze napady mam dopiero od roku, od czasu do czasu mam też uczucie kłucia w okolicy serca (czasem mam też takie uczucie po drugiej stronie klatki piersiowej). Występuje ono zupełnie przypadkowo i nie poprzedza napadu ani nie występuje zaraz po nim. Miałam robione EKG, nic nie wykazało. Rentgen klatki piersiowej również wyszedł ok. Morfologia także ok, tylko delikatnie podwyższony hematokryt (410). Z tego co czytałam to oznacza zwiększoną krzepliwość krwi co mnie dodatkowo przeraża, bo czytałam, że np jeśli ktoś ma migotanie przedsionków zakrzepy są bardzo niebezpieczne. Ale moja wiedza opiera się na internecie więc jest wątpliwa. Dodam tylko, że badania miałam robione w celu uzyskania wizy więc nie przyznałam się lekarzowi do swojego problemu. Jestem też osobą dosyć nerwową i odczuwam dużo stresu, być może to także ma znaczenie.

Lek. Paweł Szadkowski

Uczucie kołatania serca występuje w wielu stanach chorobowych, od właśnie stanów lękowo - nerwowych, przez dodatkowe pobudzenia nadkomorowe serca, po choroby tarczycy i wiele innych. Miała Pani badanie Holter ekg? Bo zwykłe ekg rzadko kiedynwykryje dodatkowe podudzebia. Może warto również wykonać echo serca.
Może Pani sprawdzić hormon tarczycy: TSH, FT3 i FT4.
Nie ma raczej Pani migotania przedsionków, więc nieco podwyższony hematokryt nie powinien Pani niepokoić.