Dlaczego za każdym razem odczuwam ból?

Witam! Jestem młodą dziewczyną (mam zaledwie 18 lat), a już mam problemy z seksem. Zaczęłam kochać się z moim chłopakiem (21 lat) miesiąc temu (to był mój bardzo bolesny pierwszy raz) i przez ten czas uprawialiśmy seks 5 razy. Problem tkwi w tym, że za każdym razem pierwsze "pchnięcia" są dla mnie bolesne. Potem ból ustaje, ale to chyba nie jest normalne, żeby dziewczyna za każdym razem odczuwała ból. Dodam jeszcze, że nigdy nie mogę osiągnąć orgazmu, chyba, że przez masturbację. Seks z moim partnerem bardzo mi się podoba, świetnie się czuję itd., ale o szczytowaniu mogę zapomnieć. Mój chłopak za to nigdy nie ma problemu z orgazmem. Zazwyczaj dochodzi szybko. Czy ten ból i niemożność osiągnięcia orgazmu może być związany z moimi nieregularnymi miesiączkami? Dodam, że miesiączkuję od ukończenia 14 lat. Przez około 2 lata moje miesiączki były w miarę regularne, ale teraz, od jakiś dwóch lat, miesiączkuję średnio co 3 miesiące! Nie byłam z tym u żadnego specjalisty, bo strasznie się boję, chociaż wiem, że muszę się tam prędzej czy później udać. Bardzo proszę o pomoc.
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!
Zarówno nieregularne miesiączki, jak i bolesne stosunki są wskazaniem do kontroli ginekologicznej. Domyślam się, że to będzie Twoja pierwsza wizyta u specjalisty i stąd stres. Wizyta w Twoim przypadku jest jednak konieczna. Nieregularne miesiączki najprawdopodobniej spowodowane są zaburzeniami hormonalnymi, ale wymaga to szczegółowej diagnostyki.
Ból podczas stosunku nazywamy dyspauermią. Dzieli się ją na powierzchowną i głęboką, w zależności od czasu występowania nieprzyjemnych doznań. W Twoim przypadku mamy do czynienia z dyspauremią powierzchowną, jako że ból pojawia się na początku zbliżenia, w trakcie wprowadzania członka do pochwy. Taka sytuacja może mieć miejsce przy niewystarczającym nawilżeniu pochwy (należy zastosować lubrykant) lub przy stanie zapalnym w obrębie pochwy. Możliwe jest także występowanie zmian zanikowych, które mogą mieć miejsce przy zaburzeniach hormonalnych. Do postawienia właściwej diagnozy konieczne jest dokładne obejrzenie ewentualnych zmian podczas badania ginekologicznego.
Z kolei brak orgazmu jest częstym problemem u młodych niedoświadczonych kobiet. Najczęściej jest to wynik nieprzystosowania organizmu do nowych bodźców lub też ma podłoże psychogenne (podświadomie boisz się bólu, masz złe relacje z partnerem). Mężczyźni przeżywają orgazm dzięki doznaniom uzyskanym podczas zbliżenia. Dla kobiety ważne jest także psyche. Warto porozmawiać z partnerem, by wydłużyć grę wstępną i zrobić mapę Twoich stref erogennych. Na pewno z czasem będziesz czerpać pełną przyjemność ze zbliżeń.
Pozdrawiam