Dlaczego zanika mi okres?

Witam. Zanim pójdę do lekarza z moim problemem, pragnę zaczerpnąć rady innego specjalisty. Otóż mam 23 lata, jestem mężatką, urodziłam córkę 3 lata temu. Mój problem dotyczy zanikania miesiączki. Przed porodem były one bardzo ubogie, trwały od 2 do 4 dni z przerwami.Od porodu mam wrażenie, że z miesiąca na miesiąc są one jeszcze uboższe. Od około 1,5 roku biorę tabletki antykoncepcyjne. Podczas ich brania okres się uregulował, ale nadal był ubogi. 2 miesiące temu postanowiłam zrobić przerwę miesięczną w braniu tabletek. Aby po tej krótkiej przerwie znów brać tabletki musiałam czekać na pierwszy dzień okresu. Nie dość, że się kilka dni spóźnił to była tylko brązowa wydzielina z maluteńkim krwawieniem przez 1 dzień. Nie wiem czy nawet dobrze zrobiłam, ale zażyłam pierwszą tabletkę i jestem w trakcie kontynuacji. Muszę dodać, że mam problem z nadżerką. Piję herbatki Pu Erh. Ok. 1,5 kg schudłam, ważę 54 kg i mam 168 cm wzrostu. Odżywiam się raczej normalnie. Tylko tyle, że piję ok. 5 filiżanek mocnej herbaty. Co może być tego przyczyną? Myślę, że podałam dość wyczerpujące informacje. Pozdrawiam, Ewa

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Stosowanie antykoncepcji hormonalnej przez dłuższy czas zmienia charakter miesiączki, które zwykle stają się mniej intensywne. W przypadku ich odstawienia dochodzi z kolei do zaburzeń miesiączkowania, które także może wpływać na objętość krwawienia. Dodatkowo, sama Pani wspomina, że Pani krwawienia zawsze były raczej skąpe. Wszystko zatem układa się w jedną całość. Nie widzę w tym momencie powodu do niepokoju.
Pragnę jedynie zaznaczyć, że herbatka Pu Erh ma działanie poniekąd przeczyszczające, dlatego lepiej by było, żeby nie spożywała jej Pani w czasie przyjmowania tabletek, gdyż może on zmniejszyć wchłanianie preparatu i zmniejszyć automatycznie jego skuteczność.
Pozdrawiam