Dlaczego zanika miesiączka podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych?

Kobieta, 33 lata. Przyjmuję tabletki antykoncepcyjne regularnie od 7 lat, wcześniej przed porodem też je stosowałam. Zdarzały mi się zmiany preparatu ze względu na bóle głowy, plamienia. Od około roku zauważyłam, że mam coraz słabsze krwawienia (miesiączka / krwawienie w 7 dniowej przerwie). Właściwie jakby zanikało, 1-2 dni max. i to raczej przypomina plamienie (barwa: brązowo - bordowa, bardzo gęsty śluz). Chciałam zapytać czy to normalne? Mój ginekolog powiedział, że trzeba zmienić na inne tabletki i tak zrobiliśmy, ale ja nie zauważyłam żadnych zmian w krwawieniu. Mam jeszcze jedno pytanie: czy stany depresyjne są nieuniknione przy przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych? Ja właściwie przy każdym preparacie jaki stosowałam je miałam. Czy jest jakaś rada na to? Z góry dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Mniejsze krwawienie podczas stosowania tabletek w porównaniu z fizjologiczną menstruacją jest normalnym objawem, który kobiety sobie zwykle chwalą. Wiążę się ono z mniejszą "produkcją" błony śluzowej macicy podczas brania tabletek w porównaniu do naturalnej stymulacji hormonalnej.

Długoletnie użytkowniczki antykoncepcji hormonalnej często się skarżą na mało obfite czy wręcz zanikające miesiączki. Jeśli lekarz nie widział żadnych niepokojących objawów oraz wykluczyła Pani ciążę, to za coraz bardziej skąpe miesiączki obwiniać trzeba zbyt niskie dawki estradiolu w nowoczesnych tabletkach. Może Pani rozważyć zmianę tabletek na mocniejsze, co powinno wpłynąć na przybranie na sile krwawień w czasie przerwy. Stany depresyjne są niestety skutkiem ubocznym zmiany gospodarki hormonalnej na sztucznie sterowaną i raczej nie można z tym nic zrobić. U niektórych kobiet następuje poprawa nastroju przy zmianie tabletek na zawierające więcej estrogenu. Nie radzę stosować leków poprawiających nastrój, gdyż zapędzi się Pani w ślepą uliczkę. Jeśli stany te są częste lub stanowią one istotne utrudnienie w codziennym życiu, powinna Pani rozważyć odstawienie antykoncepcji hormonalnej.

Pozdrawiam serdecznie!