Dlaczego zanikł mi okres?

Dzień Dobry. Wcześniejszą menstruację miałam 10.05.2010 roku, w czerwcu nie miałam. 12.07. byłam u ginekologa, który przepisał mi L***, (zalecił ją zażywać 2 razy dziennie po 2 tabletki przez 5 dni). Podczas badania USG stwierdził także prawdopodobieństwo występowania u mnie zespołu policystycznych jajników.

Dwa dni po ukończeniu zażywania leku dostałam okres, o ile można to tak nazwać - w porównaniu do tych wcześniejszych był skąpy, trwał 4 dni (zazwyczaj trwa 5 dni, jest co 27 dni, chociaż zdają się i dłuższe przerwy, co 1,5 miesiąca, czasami i jeszcze dłużej).

Dwa miesiące temu współżyłam, bez zabezpieczenia (stosunek przerywany), dlatego obawiam się ciąży. Kolejną wizytę u ginekologa miałam 02.08.2010 roku, który ciąży nie stwierdził, zalecił czekać na następną menstruację i wtedy wykonać badania hormonalne (testosteron, TSH, LH, FSH, oraz prolaktyne). Czy istnieje jednak prawdopodobieństwo zajścia w ciąże? Uprzejmie proszę i dziękuję za odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Po tak długim czasie od stsunku i ewentualnego zapłodnienia, ciąża na pewno byłaby możliwa do uwidocznienia w badaniu USG. Proszę nie obawiać się więc takiej możliwości.

Problemy z miesiączką są najpewniej wywołane zaburzeniami hormonalnymi. Zespół policystycznych jajników (PCOS) to często występujący u młodych kobiet typ zaburzeń. Daje on charakterystyczny obraz jajników w USG oraz zmiany w poziomach hormonów we krwi. Proszę spokojnie czekać na wyniki badań hormonalnych. Jeśli diagnoza się potwierdzi, lekarz zaproponuje odpowiednie leczenie.

Pozdrawiam serdecznie!