Dlaczego zapominam znaczenia słów?

Witam Ostatnio zauważyłam, że nie znam wielu słów. Kiedyś dużo czytałam, ale jakiś czas temu niestety przestałam z pewnych przyczyn. I zauważyłam, że moje słownictwo ostatnio zubożało. Np dzisiaj miałam problem ze słowem brylowac, wiedziałam, że takie słowo isntnieje, ale nie znałam dokładnego znaczenia. Nie jest to u mnie niewiadomo jak częste, ale czasami zdarza mi się, że nie znam znaczeń niektórych słow, które raczej powinnam znać. Najczęściej chodzi o słowa, których jednak dawno nie słyszałam i których dawno nie używałam. Czy to może być spowodowane jakąś chorobą? Pozdrawiam

Witam!
Powinna Pani wrócić do czytania. Aby w towarzystwie brylować, trzeba być dobrze oczytanym - tak było zawsze, chociaż niektórym wystarczał sam tupet. Pomijając żarty i dywagacje, przyznać muszę, że opisywane przez Panią problemy trafiają się dużo częściej niż sądzimy - część ludzi to ukrywa, obawiając się posądzenia o ograniczoność umysłową. Częściej tego typu sytuacje pojawiają się w okolicznościach stresowych i to niekoniecznie ciężkiego stresu. Niektórzy mają przewlekłe napięcie emocjonalne i to chyba jest nawet gorsze. Jeżeli to Panią szczególnie niepokoi, to proszę skontaktować się z psychologiem i omówić ten problem.
Powodzenia
W. Łuczkowski.

Szanowna Pani,

Rozumiem Pani niepokoj spowodowany odczuwanym pogorszeniem zasobu słownictwa. Chociaż bardziej prawdopodobne wytłumaczenie podała Pani sama - a mianowicie brak czasu i chęci na lekturę - nie należy lekcewazyc takiego objawu.
Sugeruję, żeby dla własnego spokoju zaczęła Pani od udania się do lekarza pierwszego kontaktu celem uzyskania skierowania do neurologa. Zleci on wykonanie niezbędnych badań, które wykluczą podłoże neurologiczne przeżywanych objawów.
Jeżeli pod katem neurologicznym okaże się być Pani zdrowa, sugerowałabym poszukać genezy zaistniałego stanu w chwilowym przeciążeniu organizmu - być może zbyt dużo stresu czy zbyt mało czasu na odpoczynek są odpowiedzialne za zaistniały stan rzeczy?
Proponuję zadbać o siebie i o odpowiednie warunki dla mozgu - w stresie czy pod presja pracuje on po prostu gorzej. Można tez zrezygnować czy ograniczyć czas spędzamy przez TV czy w internecie na rzecz ulubionej lektury. Powinno to pozytywnie wpłynąć na pamięć i zdolności poznawcze.
Życzę powodzenia.