Dlaczego zmienia się długość krwawienia?

Witam, mam 18 lat, od 7 miesięcy zażywam tabletki antykoncepcyjne o składzie 24 tabletki z hormonami + 4 tabletki placebo. Przed rozpoczęciem brania tabletek miałam bardzo bolesne miesiączki, odkąd je biorę ból trochę zelżał jednak nadal go odczuwam. Przed stosowaniem okres trwał zawsze około 7 dni, po rozpoczęciu tego rodzaju antykoncepcji przez 5 miesięcy dalej było tak samo (nie skrócił się), jednak w ciągu ostatnich dwóch miesięcy zauważyłam, że mój okres trwa już nie 7 tylko 3 dni! Czy to o niczym nie świadczy? Być może dopiero teraz tabletki mi go 'skróciły'? Tabletki zażywam o godzinie 20, jednak zdarzają się dni kiedy biorę je np. o 2-3 godziny później, nie jest to 12 godzin, więc ochrona jest dalej zachowana? Z góry dziękuję za odpowiedź. Serdecznie pozdrawiam!

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Opóźnienie w przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych 2-3 godzinne nie wpływa na ich skuteczność. Jednak powinna Pani dbać o to aby tabletki były przyjmowane o stałej porze.
Zazwyczaj podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych krwawienia są mniej obfite i trwają krócej. Zdarza się,że krwawienia nie występują. Gdyby tak się stało wskazana jest wizyta u ginekologa. Być może konieczna będzie zmiana tabletek na inne.

Jednak zawsze jeżeli krwawienie nie występuje lub ma inny charakter należy wykluczyć ciążę.

Pozdrawiam