Zapytaj lekarza

1 , 0 2 3 , 1 0 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Dlaczego zmieniono mi lek na cukrzycę?

Witam! Wcześniej brałam insuline na cukrzycę typu 2 o nazwie Basal w tej chwili lekarz zlecił mi insulinę Lantus .Chcialabym sie dowiedzieć dlaczego lekarz zmienił mi lek jeśli cukry przy Basalu miałam w normie? Czym one się różnią i która insulina jest bardziej szkodliwa?Czytałam też że insulina Lantus jest rakotwórcza. Pozdrawiam
KOBIETA, 47 LAT ponad rok temu

Jakie produkty są niewskazane w cukrzycy?

Cukrzyca wykrywana jest u coraz większej ilości osób. To obecnie choroba cywilizacyjna. Wyróżniamy kilka typów tego schorzenia. Sprawdź, czego jeszcze warto dowiedzieć się o cukrzycy. Zapoznaj się z listą produktów, które są niewskazane w tej chorobie.

Piotr Pilarski
79 poziom zaufania

Witam serdecznie, insulina Basal jest insuliną ludzką jej działanie zaczyna się po ok 1h szczyt ma po ok 9h i przestaje działać po ok 19h. Natomiast Lantus jest analogiem insuliny, nie ma szczytowego działania. Zaczyna działać po ok 1,5 h a kończy swoje działanie po 24h. Jest zatem bardziej przewidywalna. Wcześniej były takie tezy, że Lantus jest rakotwórczy natomiast najnowsze badania pokazały, że nie jest to prawdą. Pozdrawiam.

0
Lek. Izabela Ławnicka
82 poziom zaufania

Witam! Jeśli cukry były prawidłowe, trudno ocenić dlaczego lekarz zmienił insulinę. Najlepiej byłoby gdyby zapytała Pani o to samego lekarza prowadzącego. Lantus to rekombinowany analog długodziałający insuliny ludzkiej, insulina basal to insulina ludzka.

0

Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy. Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”. Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból. Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach. Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli.

Specjalista w dziedzinie neurologii.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy