Dlaczego zrywam się podczas snu?

Witam. Mam problem, jestem chory na cukrzycę, generalnie chorobę mam dobrze wyregulowaną, dość często badam cukier, staram się kłaść spać tylko i wyłącznie z określonym poziomem cukru (w nocy miałem często niedocukrzenia). Przed snem nie jadam słodyczy i innych produktów, po których cukier szybko rośnie i równie szybko spada.

Mój problem polega na tym, że od 30 min do 1 godziny po zaśnięciu zrywam się z łóżka i kompletnie nie poznaję przez pierwsze minuty gdzie jestem, nie poznaję swojej dziewczyny, jestem wystraszony jak małe dziecko. Nie potrafię poznać swojego mieszkania i dopiero spokojne przywołanie mnie przez moją dziewczynę "przywraca" mnie do rzeczywistości. Proszę o pomoc, gdzie się z tym udać, boję się o to, że w tym całym wystraszeniu w końcu zrobię sobie krzywdę.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Pana opis może wskazywać na zaburzenia snu pod postacią lęków nocnych. Zaburzenie to występuje u ok. 1% ludzi dorosłych.

Gdyby podzielić czas snu na 3 części, to epizod pojawia się zazwyczaj w pierwszej części snu, trwa zazwyczaj 1-10 minut. Występują wówczas objawy pobudzenia, lęku. Czas ten jest pokryty niepamięcią, nie pamięta się więc ani treści przerażającego snu, ani objawów. W trakcie trwania epizodu trudno jest taką osobę dobudzić, a po epizodzie może występować okres dezorientacji. Burzliwe objawy mogą niepokoić osoby śpiące w tym samym pomieszczeniu.

Zaburzenie to wymaga różnicowania z napadami padaczkowymi - konieczne jest wykonanie badania EEG. Zaburzenia snu mogą nasilać się w sytuacji obciążenia stresem, przy nieregularnym rytmie snu, "zarywaniu" nocy, używaniu alkoholu, nikotyny. Leczenie polega na odpowiedniej higienie snu i doraźnym stosowaniu leków pogłębiających sen. Wskazana jest również konsultacja w Poradni Zaburzeń Snu.

Z pozdrowieniami