Długa i obfita pierwsza miesiączka - co robić?

Dzień dobry. Mam 14 lat i dostałam pierwszej miesiączki. Mama o tym nie wie. Mam dużo skrzepów i jest to już 6 dzień miesiączki. Wygląda na to, że się kończy, ale za 5 razem pójścia do ubikacji znowu jest ten skrzep i trochę krwi - co robić?

P.S. Nie chcę do ginekologa ; ((

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Skrzepy w wydzielinie miesiączkowej świadczą o obfitym krwawieniu (krew przebywając dłuższy okres w macicy ulega skrzepnięciu) i u niektórych kobiet są normą, pojawiają się z każdą menstruacją. Z drugiej strony u nastolatek krwawienia miesiączkowe często są obfite i długotrwałe, stan ten z czasem przemija. Jeśli jednak sytuacja będzie się powtarzać w kolejnych cyklach, powinnaś zgłosić się do lekarza ginekologa.

Nie musisz się tego obawiać! W przypadku powtarzających się obfitych krwawień, może dojść do anemii w wyniku utraty krwi. Lekarz zleci badania krwi (morfologię) i oceni, czy konieczne będzie przyjmowanie przez Ciebie żelaza.

Pozdrawiam serdecznie!