Długa przerwa po pierwszej miesiączce

Mam na imię Julka, mam 15 lat, 170cm wzrostu, ważę 60 kg. Pierwszy okres miałam 5 miesięcy temu. Od tamtej pory nie mam okresu, nie odchudzałam się, ale mimo to wiele osób mówi mi, że wyszczuplałam. Czy ze mną jest coś nie tak?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Zarówno pierwsza miesiączka, jak i następujące po niej uregulowanie cyklu następują w różnym wieku i odstępie czasu. Przyjmuje się, że pierwsza miesiączka powinna wystąpić do szesnastego roku życia, a okres powinien się unormować do czterech lat od wystąpienia pierwszej miesiączki. Jak widzisz wszystko, póki co, znajduje się u Ciebie w normie. Twoja waga też wydaje się być prawidłowa, nie ma więc powodów do niepokoju. Powinnaś nadal obserwować przebieg swojego cyklu, nie ograniczając się jedynie do samej miesiączki, tak żeby w razie wizyty u ginekologa za jakiś czas być w stanie jak najlepiej opisać swój stan zdrowia.

Pozdrawiam serdecznie!