Długie cykle po odstawieniu pigułek antykoncepcyjnych i brak miesiączki

Witam, jestem w 43. dniu cyklu i dalej nie mam miesiączki. 8 miesięcy temu odstawiłam pigułki antykoncepcyjne po 8 latach brania. Cykle przed braniem pigułek miałam zawsze około 33-35-dniowe. Pierwszy cykl po odstawieniu wynosił 41 dni. Kolejny 34. Następny 39. Jeszcze kolejny 34. Obecny, jak widać, ponad 40 dni. Ostatni raz współżyłam w 11. dniu cyklu, czyli ponad miesiąc temu. Stosunek był zabezpieczony prezerwatywą, dodatkowo partner wysunął się przed wytryskiem i skończył (dalej w prezerwatywie) na zewnątrz. Jednak dla wykluczenia ciąży zrobiłam dwa testy: jeden w 38. dniu cyklu, drugi w 42. - oba negatywne. Nie mam żadnych ciążowych objawów, nie ukrywam jednak, że mnie ta sytuacja niepokoi. Zapisałam się do lekarza, jednak najbliższy wolny termin jest dopiero w styczniu. Czy istnieje ryzyko ciąży w takiej sytuacji?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Skoro współżyła Pani tylko raz, w prezerwatywie, która nie pękła ani się nie zsunęła, to ryzyko ciąży nie istnieje. Negatywny wynik testu potwierdza, że nie doszło do zapłodnienia. Pani cykle są nieregularne najpewniej w następstwie zaburzeń hormonalnych po wieloletnim stosowaniu antykoncepcji hormonalnej. Jeśli sytuacja nie unormuje się w ciągu najbliższych kilku miesięcy, konieczna będzie wizyta u endokrynologa celem diagnostyki i ewentualnie leczenia zaburzeń.

Pozdrawiam serdecznie!