Długie miesiączki a obliczanie długości cyklu

Dzień dobry, mam pytanie do ginekologa. Posiadam "długie miesiączki", pierwsze kilka dni 3-4 to brązowawa wydzielina, później ok. 4-5 dni miesiączki właściwej i znów ze 3-4 dni plamienia. Nie wiem który dzień powinnam traktować jako "pierwszy dzień cyklu" 1) pierwszy dzień plamienia czy 2) pierwszy dzień krwawienia. Ten czas przed właściwą miesiączką czasem jest dłuższy, czasem w międzyczasie jest dzień bez plamień. Bardzo dziękuję za pomoc. Z.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. W takiej sytuacji ustalenie konkretnej daty początku cyklu rzeczywiście jest trudne. Jako początek cyklu należy jednak traktować dzień w którym po raz pierwszy wystąpiło choćby skąpe plamienie.