Długość miesiączki, a długość cyklu: czy jedno na drugie ma wpływ?

Witam! Chciałabym dowiedzieć się, czy długość krwawienia, jeśli zmienia się u jednej osoby, może powodować zmianę długości całego cyklu? Moja sytuacja wygląda następująco: miałam ostatnio dość regularne miesiączki (krwawienie zaczynało się zawsze 1 lub 2 dnia miesiąca i trwało ok. 5 dni). Ostatnio jednak cykl był jakby krótszy, krwawienie zaczęło się 26 stycznia i trwało ok. 10 dni. Dziś jest 28 lutego, a ja nadal nie mam okresu, ale w zeszły poniedziałek czułam jakby ból jajnika (myślę, że mogła to być owulacja). W takim razie, czy to możliwe, że dłuższa miesiączka spowodowała, że cykl się wydłużył? Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!
Jest możliwe, że cykl u Pani rozregulował się i przesunął kolejne jajeczkowanie. W związku z tym cały kolejny cykl miesiączkowy uległ przesunięciu.
Prawidłowy cykl zaczyna się od ostatniego dnia miesiączki i trwa prawidłowo 26 do 30 dni. Owulacja następuje w połowie cyklu czyli zazwyczaj w 14 dniu. Wartości te są jednak zmienne u różnych kobiet. Zależą od stanu zdrowia kobiety, występowania różnych chorób i przyjmowania niektórych leków lub środków antykoncepcyjnych. Dodatkowo występowanie czynników zewnętrznych takich jak zmiana klimatu, sytuację stresowe, intensywne ćwiczenia fizyczne, niedożywienie, brak snu i przepracowanie wpływają na długość i regularność cyklu. Ostatecznie brak krwawienia miesiączkowego może być spowodowany ciążą.
Jeśli miesiączka dalej się nie pojawi lub zaburzenia cyklu będą się powtarzać należy koniecznie udać się do ginekologa. Lekarz po wykonaniu badania ustali przyczynę tego stanu i zleci odpowiednie leczenie. Najczęściej nieregularność lub brak cyklu leczy się środkami hormonalnymi.
Pozdrawiam.