Długotrwałe krwawienie - czy może być przyczyną odstawienia antykoncepcji?

Mam 25 lat. Od roku czasu stosuję antykoncepcję ze względu na bardzo bolesne miesiaczki. Od 3 miesięcy stosuję antykoncepcję plastrami Evra. Jestem z nich bardzo zadowolona, jednak niedawno pojawił się mały problem. Dzień przed "dniem zmiany plastra" w 3 tygodniu pojawiło się małe krwawienie. Nastepnego dnia ( tj. w "dniu zmiany plastra") zamiast zrobić tygodniową przerwę ( w której występuje miesiączka) nakleiłam kolejny plaster, ponieważ szykowałam się na ważną uroczystość i chciałam ominąć miesiączkowanie o jeden miesiąc. 9 miesięcy temu, kiedy brałam jeszcze tabletki antykoncepcyjne, postąpiłam tak samo i wszystko było ok, dlatego tym razem postanowiłam działać analogicznie. Jednak mimo, iż przykleiłam kolejny plaster plamienie nieustąpiło. Po czterech dniach było już spore krwawienie, zupełnie jak podczas miesiaczki, występował także niewielki ból w podbrzuszu. Ponieważ mimo plastra miesiączka wystąpiła, po tygodniu jego stosowania, zdjęłam go i nie przykleiłam już kolejnego, ponieważ szykowałam się i tak do ich odstawienia. Minęło 11 dni a ja nadal krwawię, jednak nie jest to duże krwawienie jak podczas miesiączki, ale też nie male plamienie. Nie wiem co robić, co zrobilam źle, czy mam się czym martwić? Moja pani doktor, do której mam zaufanie i do której uczęszczam jest obecnie na urlopie, dlatego zanim zdecyduję się na wizytę u innego lekarza, postanowilam najpierw zasiegnąć informacji drogą internetową. Bardzo proszę o poradę w tej sprawie.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Wydłużenie krwawienia może być spowodowane wieloma czynnikami, które niestety bez wykonania pełnego badania ginekologicznego są trudne do ustalenia.

Najczęstszą przyczyną przedłużającego się krwawienia jest przystosowywanie się organizmu do nowego preparatu antykoncepcyjnego. Plamienia o tym podłożu ustępują zwykle po 2-3 miesiącach antykoncepcji hormonalnej. Małe jest zatem prawdopodobieństwo, że jest to przyczyna Pani problemu.

Niewykonanie 7dniowej przerwy też nie powinno spowodować tak długiego krwawienia. Niezadziałanie tabletek w sposób oczekiwany, tj. wystąpienie krwawienia mimo braku 7dniowej przerwy zdarza się stosunkowo często. Jesto to związane z silnym narośnięciem endometrium, które musi się złuszczyć mimo wszystko. Charakter krwawienia nie powinien jednak ulegać zmianie, tym bardziej zwiększając swoją intensywność.

Ze względu na zmianę charakteru krwawienia powinna Pani wykonać test ciążowy. Po wykluczeniu ciąży wskazana będzie wizyta u ginekologa, który Panią zbada i ustali przyczynę krwawień.

Pozdrawiam.