Długotrwałe używanie kropli do oczu Betadrin

Dzień dobry jestem Jakub i mam 25 lat Z wykształcenia jestem informatykiem i bardzo dużo czasu spędzam przy komputerze. W pracy non stop siedze 8 godzin przed monitorem. Od kilku miesięcy zaczely się kłopoty z oczami Najp[ierw oczy pod wieczor bardzo mnie piekly były zaczerwienione a czasami  nawet bolały. Poszedlem do okulisty i dostałem krople Betadrin. Brałem je przez ponad tydzień i wszystko wróciło do normy, ale po około dwóch miesiącach problem się powtórzyl. Chciałem się spytac czy mogę znowu brać te krople kiedy sytuacja się powtarza.Jakie skutki uboczne ma długotrwałe używanie kropli do oczu Betadrin

Magdalena Mroczek

Betadrin są to krople do oczu zawierające w składzie dwie substancje czynne chlorowodorek difenhydraminy oraz azotan nafazoliny. Jedna z tych substancji jest sympatykomimetykiem, druga blokuje receptory histaminowe. Preparat można stosować je zarówno do zakraplania oczu, jak i uszu. Zmniejszają one obrzęk oraz mają działanie przeciwalergiczne. Wskazania do stosowania preparatu obejmują alergiczny nieżyt spojówek i zapalenie brzegów powiek. Ponadto, jako środek wspomagający leczenie można stosować je w zapaleniu spojówek wywołanym bakteriami, w stanach zapalnych przedniej części oka oraz po zabiegach chirurgicznych. Lek stosuje się ponadto w stanach chemicznego zapalenia spojówek np. dymem tytoniowym lub po kąpieli w basenie i nadmiernym kontakcie oczu z chlorem.

Lek stosuje się miejscowo, zakraplając go bezpośrednio do worka spojówkowego. 1-2 krople zakrapla się do worka spojówkowego co około 6-8 godzin. Lek stosuje się bez przerwy około 3-5 dni. Potem należy lek odstawić lub przynajmniej zrobić przerwę w jego stosowaniu. Leku nie należy też z tych samych powodów stosować zbyt często, to znaczy częściej niż co 3 godziny. W przeciwnym razie może dojść do wystąpienia działań niepożądanych spowodowanych długotrwałym przyjmowaniem leku. Obejmują one: nawrót przekrwienia (wtórne rozszerzenie naczyń) oraz nasilenie obrzęku i powstanie trwałych uszkodzeń nabłonka. Może również dojść do powstania i nawrotu jaskry.

Lek ten, jak zresztą każdy inny lek może powodować wystąpienie działań niepożądanych. Zazwyczaj są to działania miejscowe, rzadko ogólnoustrojowe. Poza tym uważa się, ze należy lek przyjmować do momentu, kiedy korzyści z jego przyjmowania przeważają nad uciążliwością działań niepożądanych.
Do najczęstszych efektów ubocznych przyjmowania leku należą:
Mogą wystąpić miejscowe działania niepożądane, dotyczące oka/oczu, takie jak: podrażnienie, uczucie kłucia/pieczenia, świąd, podrażnienie, przekrwienie spojówki, ból oczu, zaburzenia widzenia, zwiększenie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Czasami, choć na szczęście ma to miejsce rzadko, wystąpić ogólnoustrojowe działania niepożądane, takie jak: bólezawroty głowy, senność, nudności, nadciśnienie tętnicze, uczucie kołatania serca. Aby zapobiec występowaniu działań ogólnoustrojowych można po zakropleniu leku do worka spojówkowego przez okoł1 1-2 min ucisnąć kanalik nosowo łzowy czyli kącik oka.
Lek powinno się przyjmować tylko po konsultacji z lekarzem. Można wznowić przyjmowanie, ale nigdy nie przyjmować dłużej niż 5 dni, a jeśli po 72 godz. stan się nie poprawi, raz jeszcze zgłosić się do lekarza.