Dni płodne przy zespole policystycznych jajników

Witam:) Mam 26 lat, dwoje dzieci i mały problem. Cierpię na zespół policystycznych jajników i z tym wiąże się wiele trudności z zaplanowaniem dni płodnych niestety:( Powiem, że moje cykle wahają się od 40 do nawet 72dni!!! Proszę mi powiedzić, jeśli okres miałam 2 grudnia2009 r., a z mężem kochałam się od 18 drudnia do 3 stycznia, czy w tych dniach miałam dni płodne? Czy jest szansa, że zaszłam w ciążę? Powiem, że okresu jeszcze nie dostałam i nadal czekam:):) Pozdrawiam i liczę na szybką odpowiedź. M.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Nie jestem w stanie stwierdzić, czy podane przez Panią dni były płodne! Wyliczanie dni płodnych za pomocą kalendarza, tym bardziej w Pani przypadku, nie zdaje egzaminu... To trochę jakby wróżenie z fusów. Ewentualnie metoda objawowo-termiczna mogłaby dać jakieś wskazówki na temat dni płodnych. Jednak ja osobiście, gdyby bardzo zależało na uniknięciu ciąży, nie zdałabym się na tę metodę, i nie będę jej innym kobietom polecać. Na dziś pozostaje Pani czekanie na okres, ewentualnie wykonanie testu ciążowego około 2-3 tygodni po stosunku. Na przyszłość, proszę zastanowić się nad stosowaniem prezerwatywy lub pigułek antykoncepcyjnych.

Pozdrawiam!