Do czego może doprowadzić zbyt niski poziom tłuszczu i cukru w diecie?

Witam z wagi 56 zeszłam do 47 jedząc 4 posiłki dziennie owoce max 2 razy w ciągu dnia. Dieta trwała 4 miesiące a diete sama sobie wymyśliłam. Praktycznie wgl nie jadłam tłuszczu i cukru. Czuję się ciągle zmęczona i szybko się męczę, nic mi sie nie chce a przeciez dopiero mam 18 lat ciągle myśle o jedzeniu. Zbyt duzo schudłam i juz sama zaczynam źle sie z tym czuć bo kazdy zwraca mi uwage, ale boje sie ze przytyje. Do czego może doprowadzić zbyt niski poziom tłuszczu i cukru w diecie?

Mgr Ewa Tomczyk Dietetyk, Wrocław

Witam,

tego typu jadłospis ze względu na niedobór niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witamin rozpuszczalnych w tłuszczach może prowadzić do poważnych zaburzeń hormonalnych.

Proszę jak najszybciej zasięgnąć informacji i prawidłowo zbilansowanym jadłospisie (np. na stronie internetowej Instytutu Żywności i Żywienia) i zacząć go stosować.

Pozdrawiam,

Dieta oparta tylko i wyłącznie na owocach jest bardzo nieodpowiednia, szczególnie dla osoby w tak młodym wieku. Pani organizm wciąż się rozwija, potrzebuję energii i wszystkich składników odżywczych. Aby organizm funkcjonował prawidłowo należy dostarczać węglowodany, białka i tłuszcze. Dieta powinna być zbilansowana i zapewniać odpowiednią podaż energii. Tłuszcze w diecie są niezbędne, pełnią bardzo dużo funkcji w naszym organizmie. Są m.in. budulcem błon komórkowych, są prekursorami hormonów tkankowych, są rozpuszczalnikiem dla witamin takich jak A, D, E, K. Tak samo cukry, bez nich organizm nie ma możliwości prawidłowo funkcjonować. Jednym z organów, który potrzebuje cukrów, jest przede wszystkim mózg. Jego działanie uzależnione jest od glukozy. Dodatkowo zbyt niska podaż cukrów może doprowadzić do kwasicy organizmu. Pani dieta ma stanowczo za niską kaloryczność. Stąd też ciągłe zmęczenie. Stosowanie takich restrykcyjnych diet niesie za sobą wiele konsekwencji. Istnieje także możliwość wystąpienia efektu jojo. Odpowiednio dobrana terapia żywieniowa nie powinna wywoływać ciągłych napadów głodu. Najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u dietetyka, który podpowie Pani, jak bezpiecznie rozszerzyć dietę, żeby uniknąć efektu jojo.

Poradnia Dobry Dietetyk Toruń
tel. 887 433 444

Witam Panią,

Zbyt niski poziom cukru i tłuszczu w diecie, źle zbilansowana dieta która nie dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych może nieść za sobą bardzo negatywne skutki zdrowotne między innymi zaburzenia hormonalne, anemię, osłabienie, omdlenia itp. Najlepiej skonsultować się z dietetykiem i dobrać jadłospis dostosowany do Pani dziennego zapotrzebowania energetycznego.
. Jeżeli miałaby Pani problem z ustaleniem prawidłowego jadłospisu zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk