DO: Czy mogę być w ciąży? z 17 grudnia 2009

Użytkownik anonimowy napisal: "Ostatnio mój chłopak dotykał mnie członkiem w okolicach płciowych i miałam ostatni dzień okresu. Miałam tampon. Chłopak spuścił się. Czy mogłam zajść przez to w ciążę? Niezbyt dobrze się czuję. Czy na początku ciąży towarzyszą bóle głowy?"

Czy możliwe jest w takiej sytuacji, że plemniki które mogły znaleźć się w okolicach pochwy zostaną "wsunięte" tamponem głębiej?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam serdecznie!

Jeżeli u ujścia pochwy znajdowała się sperma w chwili wkładania doń tamponu, to jego wsunięcię mogło oczywiście spowodować przesunięcie części plemników do środka. Jeżeli Pani miesiączka będzie się opóźniać, to radzę przeprowadzić test ciążowy dla uspokojenia. Proponuję też dokładnie się myć przed umieszczeniem tamponu w pochwie, ze względów czysto higienicznych, tak by unikać mechanicznego wprowadzania zanieczyszczeń i mikroorganizmów do wnętrza pochwy.

Pozdrawiam!