Do ilu kg można dźwigać w 10 tygodniu ciąży?

Witam,
Jestem w 10 tygodniu ciąży, to jest moja pierwsza ciąża. Niestety nie zastanawiając się zbytnio, dzisiaj podniosłam miskę pełną mokrego prania, która ważyła ok. 15-17 kg. Podniosłam ją z ziemi z przykucnięciem i niosłam podpierając ją o brzuch, bo była dość ciężka. Niosłam ją po prostym, nie po schodach, przez około 2 minuty. Nic się na razie nie dzieje, ale mam straszne wyrzuty sumienia i bardzo się teraz boję.
Jutro wylatuję z kraju (lot będzie trwał 2 godziny) i będę za granicą miesiąc. Nie ma przeciwwskazań do mojego lotu.
Proszę mi powiedzieć: - Do ilu kg można dźwigać w 10 tygodniu ciąży? - Jeśli byłoby coś nie tak, to kiedy można zaobserwować jakieś objawy?
Dziękuję,
Monika1111

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,
Kobieta w ciąży nie powinna podnosić ciężkich przedmiotów. Nie można określić jakie obciążenie jest dozwolone w 10 tygodniu ciąży. Jest to sprawa indywidualna. Gdyby pojawiły się niepokojące objawy w postaci dolegliwości bólowych brzucha lub krwawienie z dróg rodnych konieczna jest pilna konsultacja ginekologiczna.
Objawy mogą się pojawić nawet po kilkunastu godzinach. Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do podróży samolotem. U Pani zależy to od ogólnego samopoczucia oraz pojawienia się niepokojących objawów. W przypadku wątpliwości należy zrezygnować z podróży.
Pozdrawiam