Do jakiego lekarza udać się z opuchnięciem oczu?

Witam, jestem kobietą, mam 21 lat. Mam problem z oczami, które ostatnio bardzo swędzą i pieką (najbardziej w nocy, co uniemożliwia sen), natomiast kiedy wstaję rano, są strasznie opuchnięte. Stosowałam okłady z lodu, rumainku, herbaty, świetlika, maść ze świetlikiem, maść do oczu Vita-pos, również krople Visine, nic nie pomaga. Dodatkowo skóra jest bardzo zaczerwieniona i się łuszczy. 3 lata temu pani dermatolog stwierdziła u mnie AZS, ale takie obajwy nigdy dotąd się nie pojawiały. Odstawiłam wszystkie kosmetyki, których dotąd używałam w okolicach oczu. Obrzęk schodził bardzo powoli, stopniowo, przez ponad dwa tygodnie. Zniknął, a po jakimś tygodniu, objawy wróciły. Dodatkowo ostatnio (być może nie ma to związku) pojawiają się bóle głowy oraz stawów. Jakie podłoże mogą mieć takie objawy?

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Zmiany skórne w okolicy oczu, swędzenie, pieczenie, zapalenie spojówek mogą być jedną z manifestacji atopowego zapalenia skóry. Objawy takie wystąpić mogą także u osób, u których wcześniej choroba obejmowała zupełnie inne okolice ciała.

Jeśli chodzi o stosowane przez Panią metody - z pewnością nie zaszkodzi schładzanie podrażnionych miejsc przy pomocy okładów z lodu. Ważne jest też odpowiednie natłuszczanie preparatami, co do których pewna jest Pani, że nie wywołują u Pani zaostrzenia objawów. Maści i napary ziołowe paradoksalnie zamiast koić, mogą nasilać dolegliwości. Proszę nie dać się także skusić na dostępne czasem w sklepach z produktami naturalnymi specyfiki przeciwalergczne (maści, kremy) o nieznanym składzie. Zdarza się, że zawierają one np. steroidy, które stosowane w okolicach oczu mogą być bardzo szkodliwe.

Powinna Pani udać się do alergologa-dermatologa, który oceni wygląd zmian skórnych oraz zaleci odpowiednie leczenie. Zajmie się także problemem podrażnionych oczu, a jeśli zajdzie taka konieczność, skieruje Panią do okulisty.

Czasem na podstawie dokładnej analizy okoliczności pojawienia się bądź zaostrzenia zmian skórnych, udaje się ustalić czynnik powodujący ich wystąpienie. Niestety, nie jest to możliwe w każdym przypadku. AZS jest ponadto coraz częściej zaliczane do tzw. psychodermatoz, gdyż zaobserwowano, że stres znacznie nasila dolegliwości.

Co do zgłaszanych przez Panią bólów głowy i stawów - dobrze by było, aby zbadał Panią lekarz rodzinny. Być może konieczne będzie wykonanie dodatkowych badań. Dolegliwości ze strony stawów w pewnych chorobach współistnieją z problemami skórnymi. Nie jest to jednak typowa koincydencja dla AZS.

Pozdrawiam i życzę powodzenia!