Do jakiego lekarza z wizytą powinna udać się osoba z napadami głodu?

Ok 3 lata temu psychiatra stwierdził u mnie anoreksję. Po kilku pobytach na oddziałach zamkniętych i po przeprowadzeniu elektrowstrząsów z powodu ciężkiej depresji mój apetyt uległ całkowitej zmianie. W ciągu 2 lat przytyłam 2 razy tyle ile ważyłam na początku. Wiąże to głównie z tym, że przestałam ćwiczyć i większość czasu spedzalam leżąc w szpitalach. Od tamtego momentu miewam napady głodu i jem dużo a potem wymiotuję albo przez długi czas nie jem nic. Do kogo mogę zwrócić się o pomoc?

Witam,

obawiam się, że anoreksja przerodziła się u Pani w bulimię. Nadal ma Pani zaburzenia odżywiania i powinna Pani kontynuować terapię u psychiatry a następnie udać sie do dietetyka.
W razie dodatkowych pytań lub zainteresowania konsultacją zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

Witam, z Pani listu nie wynika, czy leczyła się już Pani psychoterapeutycznie. Jeżeli nie to radziłbym się skonsultować z psychoterapeutą a także w drugiej kolejności z endokrynologiem. Terapia elektrowstrząsami świadczy o tym, że była Pani odporna na leczenie psychiatryczno farmakologiczne. Z tego co Pani pisze wynika, wyszła Pani z depresji co jest bardzo pozytywne: Jednak te objawy, o których Pani pisze też trzeba leczyć - moim zdaniem najlepiej psychoterapeutycznie odpowiednio dobierajęc rodzaj terapii. Niestety moje wolne terminy są dopiero za trzy tygodnie.
Pozdrawiam serdecznie

Witam Panią
Zacznę od depresji.
Przyczyną depresji są zarówno czynniki biologiczne
jak też, a właściwie przede wszystkim, czynniki psychologiczne
oraz środowiskowe.
Oznacza to, że przyczyna depresji leży głębiej,
nie tyle w ciele, co w duszy.
Zatem pomocy potrzebuje również dusza.
Cierpienia duszy trudno wyleczyć samymi
środkami farmakologicznymi.
Powinna Pani wiedzieć, że leczenie farmakologiczne nie leczy
depresji i nie rozwiązuje żadnych problemów, jedynie tłumi objawy.
Gdy choroba jest zaawansowana i chory nie jest w stanie
funkcjonować, konieczne jest stosowanie środków farmakologicznych.
Leczenie farmakologiczne, tzn. środki uspokajające,
obniżające napięcie czy antydepresanty czasami
o dodatkowym działaniu tłumiącym lęk sprawiają,
że dolegliwości stają się łatwiejsze do zniesienia,
ale jest to leczenie objawowe.
Aby skutecznie i bezpiecznie wyleczyć depresję,
należy poznać jej naturę, dotrzeć do źródła problemu
i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii,
a tego można dokonać tylko wtedy, gdy do leczenia
wprowadzi się psychoterapię.
Dlatego zachęcam Pana do podjęcia psychoterapii,
która jest najskuteczniejszą metodą leczenia depresji
oraz jej konsekwencji .
Podczas psychoterapii leczy się nie tylko objawy depresji,
ale również dociera się do przyczyny problemu
i znajduje się sposób jego rozwiązania.
Zaczęłam od depresji, gdyż Pani objawy wskazują na bulimię,
która jeżeli nie zostanie wyleczona, bardzo szybko może prowadzić
do nawrotu depresji i wystąpienia innych zaburzeń.
Przyczyną bulimii są przede wszystkim czynniki natury
psychologicznej oraz czynniki środowiskowe.
Źródłem bulimii ,są najczęściej głęboko skrywane cierpienia i emocje.
Często są to , wypierane przez lata ze świadomości,
traumatyczne doświadczenia z przeszłości.
Poza tym osoby cierpiące na bulimię mają silne poczucie winy
i niską samoocenę, które z czasem przeradzają się w depresję.
Cierpieniom duszy towarzyszy cierpienie ciała.
Częste wymioty niszczą organizm. Poraniona śluzówka jamy ustnej,
uszkodzone szkliwo zębów od kwasu żołądkowego, to tylko niektóre
skutki choroby. Dołączają się do nich zaburzenia rytmu serca
i cyklu miesięcznego, bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia, mdłości,
zawroty głowy i wiele innych.
Żeby skutecznie Pani pomóc, należy dotrzeć do źródła problemu
i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.
Zachęcam Panią jeszcze raz do podjęcia psychoterapii.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl