Do kogo się skierować?

Witam. Przez rok przytyłam prawie 30 kilogramów, ot, tak po prostu. Nie wprowadzałam żadnych nowych diet, a moja aktywność fizyczna powiedziałabym, że była dużo lepsza niż w poprzednich latach. Aktualnie moja waga co kilka dni spada nawet o 7-8 kilogramów i znowu się podnosi. Nad zdrowiem zaczęłam zastanawiać się, kiedy kosmetyczka zwróciła mi uwagę, że moje problemy z cerą prawdopowobnie mają podłoże hormonalne, bądź mam bardzo dużo toksyn w organizmie. Wypróżniam się średnio 2 razy na tydzień, a miesiączkuję co 2-3 miesiące, więc może faktycznie mój organizm zgromadził bardzo wiele toksyn? Dodam również, że często mam 37,9-38,4 temperatury ciała, a co do hormonów jestem osobą otyłą i ostatnimi czasy zauważyłam, że na moich piersiach pojawia sie coraz więcej włosków. Nie mam jednak pojęcia, gdzie się z tym wszystkim udać. Czy istenieje takie coś, jak ogólne badania hormonalne? W ogóle... jakie badania przydałoby się zrobić i do kogo się z tym udać ?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani!

Opisane objawy rzeczywiście mogą sugerować zaburzenia hormonalne, dotyczące przede wszystkim hormonów płciowych. Mogą one być częścia zespołu chorobowego, w którym występują również zaburzenia gospodarki węglowodanowej oraz lipidowej i inne.

Na pewno konieczna jest diagnostyka. Może Pani zacząć od wizyty u lekarza rodzinnego - powiedzieć mu o wszystkich objawach, on powinien dopytać o ewentualne ważne aspekty, które Pani pominie, zbadać Panią oraz zlecić niektóre badania, m.in.morfologię glukozę na czczo, lipidogram, koagulogram, tzw. badania wątrobowe, nerkowe, badanie ogólne moczu i inne.

Powinien też Panią pokierować do innych specjalistów - ginekologa, endokrynologa lub ginekologa-endokrynologa (najlepiej). Wtedy zlecone zostana badania hormonalne, ewentualnie USG ginekologiczne.

W zależności od wyników konieczne mogą być dalsze badania.

Pozdrawiam serdecznie