Do pani psycholog Arlety Balcerek - czy mam już depresję?

Pani Arleto, po lekturze artykułów Pani autorstwa zamieszczanych na portalu zdecydowałam się zwrócić o pomoc właśnie do Pani. Ostatnie miesiące są dla mnie bardzo trudne, stres związany z pracą bardzo silnie wpływa nie tylko na zawodową sferę mojego życia, ale także na prywatną. Moje życie osobiste praktycznie już nie istnieje, boję że tak już zostanie. Nie wiem co mam robić - po powrocie z pracy nie mam już siły ani ochoty na kontakty z przyjaciółmi. Z jednej strony brak mi ich, z drugiej nie potrafię się zmusić do tego by choćby zadzwonić do przyjaciółki nie mówiąc już o wspólnym wyjściu na miasto... Czy to już depresja? Bardzo Panią proszę o pomoc.

Witam!

Pani obecne samopoczucie może być wynikiem przeżywanego stresu. Myślę, że powinna się Pani postrać skupić na sobie i swoich problemach. Odpoczynek od pracy, np. w weekendy, oraz znalezienie dla siebie czasu na relaks mogą mieć znaczący wpływ na poprawę nastroju. Może się Pani postrać znaleźć codziennie chwilę tylko dla siebie, np. na ulubiony program TV, kąpiel lub zajęcia sportowe.

Od Pani zależy, jak będzie Pani spędzać ten czas. Mimo zmęczenia i trudności warto jest utrzymywać kontakty z bliskimi ludźmi. Rozmowy z przyjaciółmi i rodziną (nawet telefoniczne), mogą dać Pani szansę na rozładowanie napięcia emocjonalnego oraz znalezienie nowych możliwości rozwiązania problemów. Pomoc innych jest niezbędna do sprawnego funkcjonowania.

Mogłaby Pani również wziąć udział w treningach lub warsztatach radzenia sobie ze stresem. Będzie Pani mogła, jak skutecznie radzić sobie w sytuacjach stresowych. Takie treningi są również dobrą formą pracy nad sobą, motywacją do rozwoju oraz możliwością nawiązania nowych znajomości.

Pozdrawiam