Dodatkowe skurcze serca oraz niskie tętno i ciśnienie

Dodatkowe skurcze mam od kilkunastu lat,ok 8 lat temu miałam robione podstawowe badania kardiologiczne , które wyszły dobrze lecz skurcze się nie zarejestrowały .Czy możliwe jest to, ze stan mojego serca uległ pogorszeniu i arytmia mogła zrobić się niebezpieczna? Rodzinna nie wystawiła skierowania do kardiologa a zapisała tylko propranolol. Czasem mam niskie tętno (poniżej 60) oraz niższe ciśnienie tak 100-120/60-80, nierzadko z racji nerwicy się dźwiga więc boję się brać ten lek.
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Ze względu na odczuwane skurcze dodatkowo zdecydowanie proszę skonsultować się ze specjalistą kardiologiem. Oczywiście wskazane jest wykonanie badania Holter EKG. A propos wartości tętna i ciśnienia to są one jak najbardziej prawidłowe. Jeśli nie ma Pani/Pan zaufania do lekarza rodzinnego, proszę zmienić lekarza. To bowiem ogromnie ważne, by stosować się do zaleceń lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Niemiarowa czynność serca z nielicznymi wyjątkami jest najczęściej przejawem problemów kardiologicznych. Mogą to być problemy o łagodnym charakterze jak również poważne zaburzenia rytmu serca wymagające leczenia kardiologicznego. Arytmia serca zawsze wymaga specjalistycznej oceny kardiologicznej. Szczególnie niepokojącą sytuacją jest pojawianie się oprócz odczuwania niemiarowości innych objawów takich jak: zasłabnięcia, utrata przytomności, zawroty głowy, ból w klatce piersiowej, zmniejszenie tolerancji wysiłku itp. Bez badania kardiologicznego nie można ocenić czy jaki charakter ma arytmia i czy zaburzenia rytmu serca nasilają się. Stosowanie takich leków jak propranolol nie spowoduje ustąpienia przyczyny ew. zaburzeń rytmu serca i tak naprawdę nie jest leczeniem tylko profilaktyką arytmii. Niskie tętno oraz niskie ciśnienie tętnicze może być efektem stosowanego leczenia.