Dokuczliwe bóle w okolicy serca

Dzień dobry. Mam 28 lat i od młodości miewam dokuczliwe bóle w okolicy serca. Pojawiają się nagle, czasem szybko przechodzą, a czasem trwają kilka godzin (najdłużej 4 dni). Nie są związane z wysiłkiem fizycznym. Ból nasila się podczas głębszego nabierania powietrza i kaszlu. Ostatnio przeczytałam, że to może być nerwica serca albo kolka płucna. Czy mam powody do niepokoju?

Polecam po pierwsze udać się do kardiologa na badania. Gdy te nic nie wskażą, wtedy warto spotkać się z psychologiem by sprawdzić czy dolegliwości nie mają podłoża psychologicznego. Pozdrawiam

Mgr Agata Wons Psycholog, Katowice

Opisane objawy mogą być odpowiedzią organizmu na sytuacje stresowe, przeżywanie dużego poziomu napięcia podczas codziennych obowiązków, np. zawodowych. Serce to narząd, w którym dosyć często można zaobserwować takie dolegliwości psychosomatyczne.
Proszę zwrócić uwagę, jakie sytuacje w Pani życiu poprzedzają występowanie tych objawów ze strony serca. Przyjmuje się że główną przyczyną rozwijania się nerwicy serca jest właśnie nieprawidłowa reakcja na stres. Wymienione objawy pasują do tej charakterystyki, zwłaszcza że zaczęły się u Pani w wieku młodzieńczym.
Oczywiście należy najpierw udać się do lekarza po diagnozę. Warto poddać sie badaniom, bo już samo wykluczenie poważnej choroby serca czy płuc, może znacząco wpłynąć na poziom niepokoju, martwienia i tym samym zmniejszyć nieprzyjemne dolegliwości ze strony serca.
Równocześnie zachęcam podjęcia psychoterapii, ponieważ w zaburzeniach lękowych jest to bardzo skuteczna forma leczenia. Będzie Pani mogła przyjrzeć się przyczynom swojego niepokoju, poznać sposoby rozładowywania napięcia emocjonalnego, nauczyć się radzenia sobie ze stresem.