Dokuczliwy kaszel i duszności w młodym wieku: jakie mogą być przyczyny?

Doskwiera mi od dłuższego czasu dokuczliwy kaszel, duszności, dokładniej, od ok. 9 miesięcy. Stopniowo dolegliwości te narastały, paliłem nałogowo od 16 roku życia, w tym roku kończę 20. Paliłem dziennie 10 (maksimum) papierosów (+/-). W domu pali ojciec, matka. Zawsze unikałem wdychania dymu, stopniowo ograniczałem palenie od momentu, kiedy w miesiącach sierpień - październik miałem problemy z ogromnymi ilościami flegmy, mokrym duszącym kaszlem, katarem i dusznościami, szczególnie przy większym wysiłku. Następnie, ograniczając palenie, mam odczucie ciągle stojącej "flegmy" w gardle, takie odczucie wylewania się z gardła, dlatego non stop odkrztuszam to. Nie paliłem przez miesiąc i dalej ten męczący kaszel, zazwyczaj zaczynający się w godzinach popołudniowych do momentu zaśnięcia. Teraz palę okazyjnie w weekend, tak z 10, w jakimś klubie. Jak zaczynam palić mam początkowo ogromnym problem z tym kaszlem i oddychaniem, następnie czuję jak "flegma" bardziej doskwiera w klatce piersiowej i mam takie małe bóle w klatce, jak próbuję co jakiś czas ją wykrztusić. Byłem z tym prywatnie u lekarza, to mi powiedział, że to prawdopodobnie niedoleczenie choroby, tylko od momentu, kiedy tam przyszedłem, ostatni raz chory byłem ponad rok temu w środku wakacji, nie mogłem się z łóżka ruszyć przez ponad tydzień, po czym jak wstałem miałem zawroty głowy, problemy z równowagą. Nigdy wcześniej nie byłem chory z 8 lat. Wypisał jakieś 2 syropy i 2 paczki tabletek, to nic nie dawało. Wizyta miała miejsce 3 miesiące temu i teraz chcę z tym iść do lekarza rodzinnego, żeby mi jakieś skierowanie wypisał na prześwietlenie. Boję się, bo nie wiem co to może być. Czytając różne historie choroby płuc mam podobne objawy do POChP (Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc). To mnie martwi najbardziej.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Wśród przyczyn opisanych przez Pana dolegliwości znajdują się:
- schorzenia układu oddechowego,
- schorzenia układu krążenia,
- choroby klatki piersiowej i mięśni,
- choroby ośrodkowego układu nerwowego,
- zwiększone zapotrzebowanie na tlen,
- zmniejszony dowóz tlenu,
- przyczyny psychogenne.
Jednakże, by zdiagnozować problem zdecydowanie należy wykonać panel badań diagnostycznych (zarówno badania laboratoryjne jak i obrazowe). Proszę zatem skonsultować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, który zbierze wywiad, dokładnie Pana zbada i zleci badania dodatkowe lub skieruje Pana do specjalisty pulmonologa.