Dolegliwości bólowe po operacji wstawienia endoprotezy stawu biodrowego

Witam, mam 52 lata, 162 wzrostu i w chwili obecnej ważę 99 kg. Ważyłam więcej, ale udało mi się zrzucić 17 kg i w dalszym ciągu pracuję nad utratą wagi. Osiągnęłam to dzięki diecie, ale nie ruchowi. Mój problem to ból lewej nogi. 4 lata temu miałam operację, wymieniono mi staw biodrowy na endoprotezę. Operacja się udała, wszystko niby ok, ale zaczęło boleć mnie kolano w lewej nodze, potem dołączył do tego ból mięśni uda, który stopniowo mi się nasila. Ból ten wędruje po całej nodze. Raz boli mnie łydka, raz udo, a innym razem wszystko razem. To już trwa dwa lata jak walczę z bólem. Najgorsze jest to, że ból jest non stop i ciągle muszę brać tabletki przeciwbólowe: ibuprofen, diclofenac, naproxen, paracentamol. Boli mnie zarówno w spoczynku, jak i w ruchu (w ruchu gorzej). Bardzo przez to kuleję. Robiłam badanie krwi, które wykazały, że mam bardzo niski poziom wit. D3, a co z tym idzie zaburzone wchłanianie wapna. Zrobiono mi MRI kolana i wykazało: zwyrodnienie tylnego rogu łąkotki. Kolano jest bardzo drażliwe, przeszkadza mu nawet leciutka kołdra w nocy. Cała noga jest obolała, lekko obrzmiała, wrażliwa na dotyk. Problem w tym, że od dwóch lat mieszkam w Anglii, córka mnie tu ściągnęła, żebym pilnowała dzieci. Lekarze najpierw mówili mi, że mam artretyzm, ale czy artretyzm boli non stop? Dwa tygodnie temu miałam robioną blokadę ze sterydów w kolano, ale nie pomogło mi nic. Kolano na dwa dni mi opuchło, ból jakby trochę przygasł, ale na trzeci dzień bóle przyszły z powrotem jak były. Zmęczona już jestem tym bólem i braku komfortu życiowego. Wiem, że moja waga na pewno tu zawiniła, dlatego pracuję usilnie nad pozbyciem się jej. Czekam na operację, dziś byłam u lekarza, ale nie wiadomo, czy ta operacja dojdzie do skutku. Chirurg musi przemyśleć, czy mi to coś da. Najgorsze w tym jest to, że ja właściwie nie wiem co mi jest? Dlaczego mnie tak ta noga boli? Proszę o radę, o wskazówkę. Tu mi tylko dają tabletki przeciwbólowe, ale lukanie 12 tabletek na dobę i jeszcze boli to chyba nie jest wyjście. Proszę mi pomóc tę drogą, bardzo proszę.

Lek. Magdalena Pikul

Witam! Przyczyną tych dolegliwości bólowych kolana mogą być po prostu zmiany zwyrodnieniowe w stawie, spowodowane przede wszystkim zbyt dużą masą ciała, a poza tym mając problem ze stawem biodrowym w jednej nodze podświadomie odciążała go Pani w trakcie chodzenia bardziej obciążając drugą nogę co prawdopodobnie przyspieszyło proces chorobowy. Nie znam dokładnie historii Pani choroby i nie wiem jakie badania były już wykonywane, ale często zwyrodnieniom jednego biodra towarzyszą podobne zmiany w drugim stawie, a z kolei choroba biodra często objawia się bólem kolana, więc może warto by było zwrócić uwagę również na ten drugi staw biodrowy. Ponadto jeśli ma Pani jakiekolwiek dolegliwości ze strony kręgosłupa to również zmiany zwyrodnieniowe w kręgosłupie mogą objawiać się bólem promieniującym do kolan. W tej chwili najważniejsze jest tak jak to Pani pisze zrzucenie nadwagi oraz wbrew bólowi wysiłek fizyczny i ćwiczenie chorej nogi, najlepiej początkowo pod okiem rehabilitanta, który pokaże jak ćwiczyć właściwie. Ponadto jak Pani pisze występują u Pani niedobory wit. D3 co również ma duży wpływ na pogorszenie jakości tkanki kostnej, dlatego ważne jest uzupełnianie jej niedoborów. No a jeśli standardowe leki przeciwbólowe słabo pomagają to istnieją przynajmniej w Polsce, a sądzę, że w Anglii też, Poradnie Leczenia Bólu w których lekarze pomagają pacjentom radzić sobie z przewlekłym bólem. Co do skuteczności operacji to decyzja należy do chirurga i tu niestety nie pomogę. Pozdrawiam serdecznie!