Dolegliwości po odstawieniu antykoncepcji

Witam. Mam 24 lata brałam tabletki antykoncepcyjne ok 4 lat, odstawiłam je po skończeniu opakowania 30 listopada 2010, gdyż chciałam zrobić sobie miesięczną przerwę w ich przyjmowaniu, 4 dni później uprawiałam seks bez zabezpieczenia z moim chłopakiem, zrobiłam test ciążowy 9. listopada ale wynik był negatywny (gruba czerwona krecha pojawiła się natychmiast), problem w tym, że od kliku dni źle się czuję, boli mnie brzuch, jest twardy, nabrzmiały, mam lekkie mdłości ale nie wymiotuję, straciłam apetyt, ogólnie dziwnie się czuję... piersi mnie nie bolą, czy przyczyną takiego samopoczucia może być odstawienie antykoncepcji? czy jest możliwe że jestem w ciąży?:(

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Nagły spadek poziomu hormonów po odstawieniu tabletek i konieczność powrotu do naturalnej ich produkcji może powodować niepożądane efekty. Najczęściej kobiety skarżą się na migreny i bóle głowy po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej. Niektóre kobiety, tak jak najprawdopodobniej również Pani, doświadczają objawów bardzo przypominających objawy wczesnej ciąży.

Wydaje mi się, że test ciążowy został przeprowadzony zbyt wcześnie, choć nie jestem tego pewna, gdyż pomyliła Pani chyba daty. Jeżeli obecne objawy są rzeczywiście spowodowane ciążą, to test wykonany w tej chwili powinien ją jednoznacznie potwierdzić lub wykluczyć. Przy wykluczeniu ciąże, nieprzyjemne objawy będzie można zrzucić na karb odstawionych pigułek i związanych z tym zawirowań hormonalnych.

Pozdrawiam serdecznie!