Dolegliwości po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej

Mam 32 lata. 3 miesiące temu przestałam zażywać tabletki antykoncepcyjne (Marvellone, brane przez ok. 4-5 lat). Ostatnią miesiączkę miałam w połowie kwietnia po zażyciu ostatniej tabletki z opakowania. Potem nie wystąpiło żadne inne krwawienie. Cytologia wyszła ok. i wyniki USG jajników również. Wyniki badań estradiolu i FSH są w normie (pierwsza połowa przedziału prawidłowości). Poziom cukru również ok. Mam problemy ze skórą (lekki trądzik, trudno gojące się rany i zabliźnienia). Co może być przyczyną takiego stanu? Czy powinnam podjąć jakieś działania? Czy powinnam wrócić do antykoncepcji?

Witam serdecznie! Po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej możliwe są nawet 6-miesięczne zaburzenia miesiączkowania. Z Pani opisu wynika jednak, iż po odstawieniu tabletek nie powróciła fizjologiczna miesiączka. W obecnej sytuacji wskazane jest oznaczenie pełnego profilu hormonalnego (warto dodatkowo oznaczyć TSH), który zapewne udzieli odpowiedzi na pytanie o przyczynę braku miesiączki. Na tę chwilę nie powinna Pani wracać do antykoncepcji hormonalnej. Zachęcam do wizyty u ginekologa, który poprowadzi pełną diagnostykę dolegliwości. Pozdrawiam