Dolegliwości wynikające z hipomagnezemii

Witam! Od lipca tamtego roku zaczęłam chodzić na siłownię, chciałam pozbyć się kilku kg, po niecałych 3 tygodniach miałam straszne rwania w lewym biodrze, rzadziej w prawym - ćwiczyłam na rowerku, dość intensywnie, robiłam sobie interwały, chodziłam również na fitness, z obciążeniem i bez. Po tych "atakach", które nie dawały mi możliwości wstania z podłogi (kładłam się na nią, kiedy nie miałam jak się ułożyć, by ból był jak najmniejszy) zrezygnowałam z jakichkolwiek ćwiczeń, lecz bóle pogorszyły się w tym stopniu, że zaczęło mnie boleć wszystko. Od ponad pół roku mam silne bóle, rwania, kości, mięśni. Drżą mi mięśnie oraz nie mogę nadużywać ruchu. Boję się iść na spacer, gdyż nie wiem, w jakim momencie mnie zarwie biodro, kolano, ręce. Chodziłam po lekarzach, robiłam badania. Wykazano mi małą niedoczynność tarczycy, która jak uważa moja Pani endokrynolog nie ma wpływu na te silne bóle. Morfologia w porządku, robiłam niedawno RTG kolan, bioder, klatki piersiowej, barków, kręgosłupa - opis nie wykazuje na nic poważnego prócz tego, że mam skoliozę oraz serce jest w dolnych granicach normy. Reumatologa mam w połowie marca. Wyniki odnośnie ALAT i Odczyn Valera Rozego odbieram w czwartek. Zaś endokrynolog zaleciła mi zrobić w kwietniu tydzień przed wizytą badania: TSH, aTPO, aTG, wapń + magnez + coś co nie mogę się rozczytać i 25 (OH) D - wit. D3. Ogólnie jestem bardzo osłabiona, codziennie zmęczona, mam lęki, napady złości, problemy ze snem, choć strasznie chce mi się spać, nie potrafię normalnie zasnąć jak kiedyś. Na zmianę występują u mnie biegunki oraz zaparcia, często mam wzdęcia, pojawiły mi się problemy z koncentracją, pamięcią, suchość oczu, ból gardła, chrypka. Na dniach mam zamiar wykonać badanie na boreliozę. Czy to ma sens? Już myślę, że to może zbyt duży niedobór magnezu. Czy takie objawy daje hipomagnezemia? Nie wiem co już o tym wszystkim myśleć. Dodam również, że wcześniej - tzn. z dwa lata wstecz miałam bóle barków - teraz są one silniejsze, lecz brałam tabletki przeciwbólowe, czasami nawet antybiotyk i przechodziło lecz nie w zupełności. Proszę o poradę, z góry dziękuję.

Witam!

Hipomagnezemia może powodować różne objawy, jednakże w opisanej sytuacji warto szukać konkretnej przyczyny dolegliwości bólowych ze strony stawów. Oczywiście warto wykonać oznaczenie jonogramu (sód, potas, magnez, wapń), aby wykluczyć także taką przyczynę. Wśród najważniejszych przyczyn Pani dolegliwości należy uwzględnić choroby reumatologiczne (układowe). W związku z tym bardzo dobrze się stało, że jest Pani umówiona z reumatologiem. Wśród niezbędnych badań powinno się znaleźć badanie przeciwciał przeciwjądrowych ANA I (przesiewowe badanie określające ich miano). W przypadku wyniku dodatniego wskazane jest wykonanie dalszych badań (oznaczenie rodzaju przeciwciał). Jeśli chodzi o objawy neurologiczno-psychiczne to mają one prawdopodobnie podłoże w niedoczynności tarczycy, aczkolwiek mogą wynikać również z tej samej przyczyny co bóle stawów. Proponuję pozostać pod opieką reumatologa oraz endokrynologa.

Pozdrawiam serdecznie!