Dolegliwości związane z anoreksją i zaburzeniami adaptacyjnymi - co się dzieje?

Witam, Mam na imię Paulina i mam już prawie 17 lat. Może zacznę od tego, że wyleczyłam się z anoreksji. Przynajmniej fizycznie. Psychicznie cały czas tęsknie za swoim ciałem ze zdj z choroby, chociaż ja tego nie widziałam gdy patrzyłam w lustro. W sierpniu dopuściłam się do próby samobójczej. Niestety się nie udało. Trafiłam na półtora miesiąca do szpitala psychiatrycznego daleko od domu. Lekarze stwierdzili u mnie zaburzenia adaptacyjne. Mam nauczanie indywidualne, ponieważ nie mogę odnaleźć się w klasie. Ciągle płacze, biorę leki na depresję, ale nie pomagają, już kolejne z kolei. Nic mnie nie cieszy, nic mi się nie chce, nie chce mi się kłaść ani wstać. Najchętniej zamknęłabym się w ciemnym pokoju pod kołdrą, ponieważ ciągle mi zimno, i przespałabym całe życie. Utraciłam zupełnie apetyt, strasznie mnie mdli, mam zawroty głowy, zaczęłam od początku się ciąć, okaleczać, mam nadal myśli samobójcze, nie chce mi się wychodzić z pokoju ani z nikim rozmawiać. Straciłam już prawie wszystkich znajomych, bo ciągle siedzę w domu i nie utrzymuję z nikim kontaktu. Nie wiem co mi dolega, czy to już depresja? Leki nie pomagają, ani terapia - z dnia na dzień jest coraz gorzej i z dnia na dzień jestem bardziej pewna, że chcę znów spróbować się zabić, ale boję się niepowodzenia. Wcześniej już miałam słaby nastrój, ale te wszystkie dolegliwości, łącznie z bólem brzucha, trwają odkąd wyszłam ze szpitala, czyli prawie 3 miesiące. W nocy nie mogę zasnąć, ale za to przespałabym całe dnie. Proszę o jakieś wskazówki i bardzo dziękuję. Pozdrawiam, Paulina

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,
Depresja jest najczęstszym powikłaniem anoreksji.
Opisywane przez Ciebie objawy, takie jak brak apetytu, myśli samobójcze, zaburzenia snu - wskazują na depresję, która wymaga skutecznego leczenia. W tej sytuacji, powinnaś jak najszybciej porozmawiać z lekarzem prowadzącym Twoje leczenie.
Może on zmienić dawkę, zalecić inną porę przyjmowania leku, dodatkowy lek lub po raz kolejny zmienić preparat. Nieskuteczność poprzednich kuracji nie przekreśla szans kolejnej.
Na niezadowalający wynik Twojego leczenia może wpływać to, że - jak zrozumiałam z Twojego listu - nie korzystasz z psychoterapii. Zarówno anoreksja, jak i depresja wiążą się z szeregiem czytników natury psychologicznej, np. niską samooceną, czasem problemami w relacjach rodzinnych. W anoreksji, która dotyczy nastolatków, podstawowym leczeniem jest terapia rodzinna. Byłoby najlepiej, gdybyś mogła zgłosić się z rodzicami do poradni zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży.
Jeśli Twoja depresja nasila się, pojawiają się zamiary samobójcze - warto zastanowić się nad ponownym leczeniem szpitalnym.
Rozumiem, że czujesz się wyczerpana i czasami nie widzisz przed sobą perspektyw. Spróbuj potraktować takie myśli jako objaw depresji,  którą możesz pokonać. Tej walki nie powinnaś jednak prowadzić w pojedynkę. Proś o pomoc bliskich, przyjaciół i korzystaj z pomocy, rozmawiaj szczerze z lekarzem. Twoim sojusznikiem i wsparciem powinien stać się również psychoterapeuta.
Serdecznie pozdrawiam i życzę Ci szybkiej poprawy samopoczucia