Domowe sposoby na odetkanie ucha

Dzień dobry nazywam się Marta i mam 21 lat. Chciałabym się spytac co mogę zrobić domowym sposobem aby odetkać ucho. Mam chyba jakies wyjątkowe skłonności do zatykania ucha przez woskowinę. Już trzy razy w swoim zyciu miałam przepłukiwane ucho raz jedno raz drugie. Nie jest to zbyt przyjemne no ale jak trzeba to trzeba. Teraz mam znowu zatkane ale problem polega na tym bo jestem uziemiona w domu gdyż mam złamana noge..Dlatego zależy mi na domowym sposobie który pozwolilby mi rozpuscic ta woskowinę. Bardzo proszę o porade czy jest coś takiego. Będę bardzo wdzieczna za każdy sposób który pomoże mi oczyscic ucho.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Przyczyna jest zazwyczaj prozaiczna- zalegający w przewodzie słuchowym czop woskowinowy, lub woskowinowo-naskórkowy.
Woskowina gromadzi się w uchu powoli i dopóki całkowicie nie zamknie światła przewodu nie daje żadnych objawów. Zatkanie ucha następuje po kąpieli (korek woskowinowy pęcznieje), lub przy próbie oczyszczenia pałeczką higieniczną (woskowina jest wpychana wgłąb przewodu).
Przed wizytą u laryngologa warto spróbować kropli rozpuszczających woskowinę. Nawet jeśli nie uda się w ten sposób oczyścić ucha, to jego ewentualne płukanie będzie o wiele łatwiejsze. W aptekach jest dostępnych wiele preparatów o zbliżonym składzie. O ile producent nie zalecił inaczej, należy je stosować raz dziennie, bez rozcieńczania, zakraplając w dużej ilości do zatkanego ucha. Bez kontroli lekarskiej kropli nie powinno się używać dłużej niż tydzień. Należy pamiętać, że objawy w postaci: bólu, wycieku, świądu, świadczą o obecności stanu zapalnego. W takich przypadkach podawanie do ucha kropli przeciwwoskowinowych jest przeciwskazane.

Zatkanie ucha może mieć też inne przyczyny.

Dość często zjawisko to występuje w czasie infekcji przebiegających z katarem. Wskutek przejścia zapalenia na trąbkę słuchową dochodzi do jej zablokowania, w efekcie do braku wentylacji ucha środkowego i osłabienia słuchu. Również tutaj typowym objawem towarzyszącym jest szum uszny.
Ostre zapalenie trąbki słuchowej z reguly ustępuje samoistnie, ale czasem przechodzi w ostre zapalenie ucha środkowego, a długo trwające i nieleczone w przewlekły stan zapalny.
Zasady postępowania:
-zastosować krople lub spraye anemizujące do nosa (preparaty xylo- i oxymetazoliny)
-należy bezwzględnie unikać wydmuchiwania wydzieliny nosowej, jeśli musimy oczyścić nos, to o wiele bezpieczniej (choć mało estetycznie) jest wciągać ją do środka i odchrząkiwać
-można stosować inhalacje z olejków eterycznych i przepłukiwać nos wodą morską
-w przypadku braku poprawy w ciągu 5 dni należy zgłosić się do laryngologa- w uchu może toczyć się proces zapalny o bezbolesnym przebiegu!
Bagatelizowanie dłużej trwającego zatkania ucha może być brzemienne w skutkach. Ostry nieżyt trąbki słuchowej przejdzie w stan przewlekły, którego leczenie jest trudne i nie zawsze skuteczne.

Bardzo niebezpieczną, choć na szczęście wyjątkowo rzadką przyczyną zatkania ucha jest nagły niedosłuch/nagła głuchota (surditas subita).

Uszkodzenie słuchu następuje nagle i zazwyczaj jest ciężkie. Może, ale nie musi towarzyszyć mu szum uszny. Ponieważ skala niedosłuchu jest znacznie większa niż w przypadku woskowiny, czy zapalenia trąbki słuchowej, więc pacjent zazwyczaj szybko zdaje sobie sprawę, że należy szybko zgłosić się do laryngologa. Przyczyny nagłej głuchoty często pozostają nieznane, a rokowanie co do powrotu słuchu niepewne.

Magdalena Mroczek

Zatkane ucho może być spowodowane wieloma schorzeniami i w zależności od tego z jaką chorobą występuje, od tego zależy dalsze postępowanie i dalsze leczenie. Istnieją domowe sposoby na odetkanie ucha, nie należy stosować ich jednak dłużej niż trzy dni. Po tym czasie uznaje się, że są one nieskuteczne i wtedy zaleca się wizytę u lekarza rodzinnego lub u otolaryngologa. Nie należy lekceważyć zatkania ucha bo może prowadzić ono do uszkodzenia błony bębenkowej lub do trwałego upośledzenia słuchu.

Zatkane ucho często występuje przy katarze i chorobach występujących razem ze zwiększeniem wydzieliny z nosa i gardła. Wtedy wydzielina może przedostać się do trąbki słuchowej, co może być przyczyną upośledzenia słuchu. Do domowych sposobów na zmniejszenie tego typu dolegliwości należą tzw. inhalacje. Do gorącej wody można dodać kilka kropel olejku eukaliptusowego. Na głowę można zarzucić ręcznik i wdychać ciepłe parujące powietrze. Do inhalacji wystarczy litr wody.

Inną przyczyną zatkania ucha może być nadmiar wydzieliny tzw. woskowiny. Najczęściej do tego stanu dochodzi u osób noszących aparaty słuchowe, mieszkających w zanieczyszczonym środowisku oraz u takich, u których dochodzi do pęcznienia woskowiny w przypadku kontaktu z wodą (pęcznienie woskowiny) oraz u osób, które narażone są na częstą zmianę ciśnień. Woskowiny wbrew pozorom nie należy oczyszczać patyczkiem. Prowadzi to jedynie do większego wciśnięcia woskowiny do środka. Zamiast tego można użyć kropli do uch, które oczyszczają ucho z woskowiny. Krople dostępne są w aptece bez recepty, można zapytać o nie farmaceutę. Jeśli to nie pomoże można umówić się na wizytę u lekarza rodzinnego, który może przepłukać ucho ciepłą wodą o temperaturze około 37 stopni Celcjusza.

Inną sytuacją, w której dochodzi do zatkania ucha są sytuacje, w których dochodzi do nagłej zmiany ciśnień. Należy do nich np. lot samolotem. W takich sytuacjach pomocne jest żucie gumy lub cukierki do ssania oraz ziewanie lub proste siedzenie, co ułatwia przepływ powietrza.