Donoszenie ciąży z padaczką

Witam, 2 dni temu miałam kolejne USG, a jestem dopiero w 16 tygodniu ciąży i jest prowadzona w Wielkiej Brytanii. Badań tyle, ponieważ mam padaczkę (przyjmuję karmazepine) i z pierwszego USG wyszło nam NT 3,8 i z krwi podwyższone ryzyko ZD 1:68.Na poczatku podejrzewali infekcję, ale że dziecko z niej wychodzi, ale napisał zahamowany wzrost, łożysko wtedy było tylne nisko, ale normalnej postaci. 2 dni temu miałam robioną amniopunkcję i czekam na wynik. Lekarz oceniał dziecko bardzo dobrze i na początku nie chciał robić amniopunkcji, ale zaczęło mu się nie podobać łożysko. Pytał mnie cały czas czy palę papierosy, a tego nie robię i czy to moja pierwsza ciąża parę razy. Łożysko mam przednie wysoko ułożone, ale już II stopnia grannuma i napisane postaci z tego co rozumiem galaretowatej. Co prawda powiedział mi, że mam się cieszyć ciążą, ale jakoś nie mogę, bo bardzo się krzywił, jeśli chodzi o to łożysko. Jest to moja pierwsza ciąża. I następną wizytę mam za 4 tygodnie. Co mam o tym wszystkim myśleć i czy są szanse, że nie donoszę ciąży do końca. Bardzo proszę o odpowiedź. Ewa

Witam serdecznie! Stopień dojrzałości łożyska określa skala Grannum. W trakcie badania ultrasonograficznego lekarz ocenia ilość złogów w łożysku. Na tym etapie ciąży łożysko nie powinno osiągnąć jeszcze drugiego stopnia dojrzałości. Przytoczony wynik nie musi jednak oznaczać powodów do niepokoju. Od kilku lat wiarygodnym badaniem oceny funkcji łożyska jest badanie przepływów krwi w tętnicach pępowinowych oraz poziom płynu owodniowego. Ze względu na brak powyższych informacji nie jestem w stanie udzielić Pani rzetelnych informacji na temat stanu ciąży. Szanse na donoszenie ciąży wydają się być wysokie.W obecnej sytuacji wskazane są jedynie częstsze kontrole przepływów u lekarza prowadzącego ciążę. Jeśli badania będą niepomyślne, konieczny może okazać się pobyt na oddziale patologii ciąży. Wskazana jest również cierpliwość i oczekiwanie na wynik amniopunkcji, który udzieli wielu istotnych informacji na temat zdrowia dziecka. Pozdrawiam