Dostałem rozstępów na udach. Jak je zredukować?

Mam 13 lat, ok. 165-170 cm wzrostu, mam mocniejszą budowę (jestem szeroki w barach), ważę 75 kg. 2 lata temu byłem u lekarki w sprawie leku. Pojawiały mi się często krwotoki z nosa i dostałem małych rozstępów na udach (malutkich) i musiałem zmienić lek (lekarka powiedziała, że znikną z czasem). Było wszystko w porządku aż do września. Wtedy bardziej się sobie przyjrzałem i zobaczyłem, że rozstępy pokrywają prawie całe uda dochodząc do pasa. Przeraziłem się, gdyż jest ich dużo i są czerwone. Nie wiem co teraz zrobić, słyszałem, że jak coś takiego się pojawi, to trzeba iść na zabieg do chirurga. A ja się strasznie boję chirurgów. Czy jest możliwość, żeby one zniknęły bez interwencji chirurga? Nie wiem czy to ważne, ale moja skóra jest sucha. Bardzo proszę o pomoc Nigdy nie próbowałem się odchudzać, dziennie dużo chodzę i biegam, przynajmniej 30 minut. Kiedyś, jak byłem mały, chodziłem do lekarza i dowiedziałem się, że mam tendencję do tycia. Jestem alergikiem.

Witam,

Rozstępy mogą pojawiać się w okresie dorastania. Dzieci i młodzież rosną, a skóra po prostu czasem za tym procesem „nie nadąża” i tworzą się rozstępy. Generalnie można im zapobiegać poprzez unikanie gwałtownego tycia.
Najlepiej, jeśli zmiany skórne obejrzy lekarz pediatra lub dermatolog. Istotna jest również pielęgnacja skóry, stosowanie kosmetyków poprawiających jej kondycję, niemniej najlepiej jeśli doboru dokona lekarz, który wizualnie oceni sytuację.

Pozdrawiam