Dosyć liczne kryształy szczawianu wapnia

Witam. Mam pytanie odnośnie interpretacji wyników badań moczu 5-letniej dziewczynki. Przejrzystość - przejrzysty. Barwa - j. żółty. Ciężar właściwy - 1,025, ph - 6,5. Glukoza-  nieobecna. Ketony - 5,00. Urobilinogen - 0,2. Bilirubina - nieobecna. Białko - nieobecne. Azotyny - nieobecne. Erytrocyty - nieobecne. Leukocyty - nieobecne. Osad moczu: nabłonki płaskie - nieliczne, leukocyty - 0-1 erytrocyty świeże - 0-1, pasma śluzu - nieliczne. Kryształy szczawianu wapnia - dosyć liczne - i to mnie zaniepokoiło. Z góry dziękuję za odpowiedź.
ponad rok temu

Witam serdecznie,

W podanym badaniu ogólnym moczu zwraca uwagę obecność ketonów, która najczęściej związana jest z cukrzycą, może także występować przy głodzeniu lub stosowaniu diety ubogiej w cukry i tłuszcze. Obecność szczawianów wapnia w moczu predysponuje do wystąpienia kamicy dróg moczowych - w przypadku pojawienia się u dziecka epizodów krwiomoczu bądź nawracających zakażen dróg moczowych, wskazana będzie diagnostyka w kierunku kamicy.