Dotyczy mojej żony- 32 lata

Od wielu lat ma leukopenię najczęstsze wyniki to WBC 2.0-2.1-czasem 3.5, ale bywało też 1.6-1.8 (tys./ul). Jednakże ostatnio zaczęły wzrastać (trwa już ponad pół roku kuracja dużymi dawkami kwasu foliowego najpierw 15mg. Aktualnie 5mg. Podczas gdy zwykły "folik" to 0.4 mg) aktualnie to WBC 3.7-4.0. Dodatkowo czasami ma lekko poniżej normy, a zazwyczaj bardzo blisko dolnej granicy normy RBC (mln/ul) 4.20-4.26 - a więc "lekka anemia" z wieloletnich wyników badań krwi w rozmazie powtarza się wynik limfocyty od około 52% do nawet 69% przy kwasochłonnych od 2% do 3% ale bywało też i 9% podzielone około 45%, a retikulocyty średnio 8%, dodatkowo miewa duże wahania w wynikach na TSH. Ostatnio zauważyliśmy stopniową tendencję spadkową- zaniepokojeni z własnej inicjatywy (lekarz pierwszego kontaktu nie widział podstaw skierowania na tsh mówiąc, że to" wahania dobowe"). Zrobiliśmy dodatkowo badanie TSH przy okazji morfologii i nasze obawy tendencji spadkowej się potwierdziły aktualnie wynik TSH to 0,249 przy normie od (0,3 - 4,7) przedostatnie badania krwi to 30-03-2010 -Aparat Micros 60 WBC 3,7;LYM% 4,6;MON%4,5; GRA% 49,4; LYM(tys/ul)1,6; MON(tys/ul)0,1; GRA(tys/ul)2,0; RBC4,12; HGB 13,8; HCT% 41,4; MCV(fl)100; MCH(pg) 33,6; MCHC (g/dl)33,4 RDW(%) 12,1; PLT (tys/ul)247; PDW% 13,7; MPV(fl) 8,0; PCT(%) 0,2; -rozmaz-OB 3; podzielone 40%; kwasochłonne 6%; limfocyty 54% tsh-0,391 ostatnie wyniki11-06-2010 Aparat: Micros 60 WBC 4,0; LYM% 46,1; MON% 5,9; GRA% 48,0; LYM(tys/ul)1,8; MON(tys/ul) 0,2; GRA(tys/ul) 2,0; RBC 4,26; HGB 13,4; HCT%42,2; MCV(fl) 99; MCH(pg) 31,6; MCHC(g/dl) 31,9; RDW% 12,3; PLT(tys/ul) 202; PDW% 14,2; MPV(fl) 8,4; PCT rozmaz% 0,2; retikulocyty 8% podzielone 45%, kwasochłonne 3%, limfocyty 52% TSH-0,249 badania krwi zostały wykonane tuz przed okresem, więc na wynik nie ma wpływu bieżąca utrata krwi (choć same okresy ma bardzo obfite, więc może ogólnie ma to jakiś wpływ). Przygotowujemy się do dziecka- robimy wszystkie potrzebne badania przed ciążą i martwię się o zdrowie żony. Jakie powinniśmy wykonać badania, ewentualnie jakie są dodatkowe sugestie na marginesie: żona ma 162cm wzrostu i wagę około 48-50 kg. dobrze się odżywia dużo warzyw, owoców, mięso mleko - jedynie bardzo unika tłuszczów i cukru, pracę ma siedzącą więc stara się ćwiczyć pilates i dużo spacerować. Na dokładkę ma przebytą chorobę wrzodową żołądka, więc posiłki je bardzo regularnie.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Myślę, że dobrym rozwiązaniem byłoby oznaczenie bezpośrednio hormonów tarczycy- fT3 i fT4 i ich interpretacja w odniesieniu do TSH .

Niepokoi mnie  natomiast fakt Pana  zamartwiania się stanem żony- bo oprócz wielu powtarzanych badań i całkiem dobrych wyników, nie przytoczył Pan żadnych objawów, które mogłyby skłaniać do wykonywania tylu oznaczeń w krótkim okresie czasu.

Pozdrawiam