Test obciążenia glukozą w ciąży

Witam, jestem w 24 tygodniu ciąży, miałam robiony test obciążenia glukozą w ciąży 75 gram, wyniki: na czczo 81, po godzinie 159, po dwóch godzinach 150. Ostatni wynik nie mieści się w normie. Proszę o informację, czy na wyniki mógł mięć wpływ fakt, że ostatni posiłek zjadłam po godzinie 24, a krew miałam pobieraną o 8 rano? Znalazłam informację, że przed badaniem glukozy trzeba nie jeść co najmniej przez 10 godzin. Czy należy powtórzyć badania czy w tym przypadku test obciążenia glukozą w ciąży wyszedł prawidłowo? Martwię się, ponieważ jeden z wyników nie mieści się w normie i nie mam pojęcia co to może oznaczać. Czy istnieje ryzyko, że z ciążą jest coś nie tak? Na co mogą wskazywać moje wyniki testu obciążenia glukozą w ciąży? Czy to odchylenie od normy można bagatelizować czy jednak jest ryzyko, że to coś poważnego? Proszę o odpowiedź w mojej sprawie i pozdrawiam.

Witam! Doustny test obciążenia glukozą (75g) wg zaleceń powinien być wykonywany w ciąży w sytuacji gdy w pierwszym badaniu stwierdzono nieprawidłową glukozę na czczo lub też w teście przesiewowym (z 50 gramami glukozy) stwierdzono nieprawidłową glikemię. W opisanej sytuacji wynik wskazuje na cukrzycę ciążową. Zalecenia odnośnie warunków przeprowadzenia testu, mówią o byciu na czczo, co oznacza 8 godzinny okres bez spożywania posiłku. W opisanej sytuacji wydaje się, że warunek ten został spełniony. Dodatkowym argumentem potwierdzającym prawidłowe warunki przeprowadzenia testu jest fakt, że wartość glukozy na czczo była prawidłowa. Nie ma powodów do powtarzania badania. Proponuję pozostać pod opieką diabetologa. Pozdrawiam serdecznie!