Doznanie niedotlenienia przy owinięciu pępowiną

Witam, Moje dziecko było kilkakrotnie owinięte pępowiną wokół szyi. Dokonano cesarskiego cięcia. Dziecko doznało średniego niedotlenienia. Proszę mi powiedzieć, dlaczego doznała niedotlenienia? Skoro przed porodem niby lekarz widocznie nie zauważył niczego niepokojącego, a przynajmniej nic mi nie mówił. Czy sama technika cesarskiego cięcia mogła spowodować zaciśnięcie pępowiny i niedotlenienie? Czy zbadanie pępowiny przed porodem, pomogłoby ostrożniej wykonać CC i uniknąć niedotlenienia?

Piotr Pilarski

Witam serdecznie,

ciężko powiedzieć dlaczego doszło do niedotlenienia. Możliwe, że z powodu przedłużającego się porodu. Cięcie cesarskie nie może być przyczyną owinięcia pępowiną. Nie wszystko można zbadać przed porodem poza tym nawet gdyby lekarz zauważyła pępowinę blisko głowy to nie jest to wskazanie do cięcia. Dokładnego przebiegu pępowiny nie można zaobserwować w badaniu USG.

Pozdrawiam.