Dozwolony czas stosowanie maści Pimafucort i Travogen

Witam. Ponad miesiąc temu zakończyłam stosowanie  pierwszej serii maści na twarz: Pimafucort i Travogen. W tej chwili zauważyłam nawrót choroby.    W ulotkach dołączonych do leków podane są wszędzie bardzo krótkie terminy stosowania (około 2 tygodni). Nie wiem czy terminy te dotyczą używania danej maści po otwarciu opakowania, czy chodzi tu o to, że nie można ich stosować dłużej niż 2 tygodnie podczas jednej kuracji. Jeżeli konieczna okaże się zmiana leków, to jakie maści mogłabym ewentualnie zastosować podczas następnej kuracji.

To zależy od wskazań oraz od długości terapii jaką ustalił Pani lekarz, który przepisał te preparaty. Są to silne leki miejscowe i nie zaleca się, szczególnie w obrębie skóry twarzy stosowania ich przez okres dłuższy niż 2 tyg, ponieważ może to prowadzić do wystąpienia powikłań. Nie należy także samodzielnie stosować ich wg. własnego uznania, bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.

Magdalena Mroczek

Pimafucort to maść trójskładnikowa, zawierająca między innymi kortyzon, stosowana w zakażeniu skóry bakteriami i/lub grzybami lub w przewlekłym łojotokowym zapaleniu skóry. To lekarz ustala j jak długo powinno się stosować ten lek. W przypadku zbyt długiego stosowania mogą jednak pojawiać się rozstępy, szczególnie na skórze twarzy i okolicach narządów płciowych. Zazwyczaj lek stosuje się przez czas od 5 dni do 2 tygodni maksymalnie. Nie powinno się stosować go przewlekle, bo może to wpłynąć niekorzystnie szczególnie na skórę twarzy.

Travogen (ikonazol) to preparat przeciwgrzybiczy i przeciwłupieżowy. Leczenie nim to zazwyczaj około 3-4 tygodni. W grzybicy stóp i międzypalcowej stosuje się go 4 tygodnie.

Oba leki stosuje się miejscowo.

Stosowanie obu leków zawsze należy skonsultować z lekarzem, powinien on wypisać receptę. Szczególnie przy nawrotach choroby ważna jest konsultacja z lekarzem, musi o ocenić jak rozległa jest zmiana i być może zleci całkiem inne leczenie.

Szczególnie ważne jest, aby preparatu Pimafucort nie stosować samodzielnie i przewlekle, ponieważ może dojść do nieodwracalnych zmian w skórze twarzy.

Szczególnie niebezpieczne jest pojawienie się na twarzy rozstępów, co może być nieodwracalne. Po otwarciu opakowania maść może być stosowana 30 dni, tak jak napisano na ulotce. Proszę zgłosić się do dermatologa, leki te dostępne są za receptą i nie powinny być stosowane bez konsultacji z lekarzem.