Dreszcze, ból stawów i ciała u trzydziestoośmiolatki

Witam! Od ok. trzech lat mam problem, który niestety z czasem się nasila, a mianowicie - jestem fryzjerką i pracuję bardzo dużo, gdy już jestem w domu i się rozluźniam zaczynam mieć dreszcze, boli mnie ciało oraz stawy. Jest mi tak bardzo zimno wówczas. Sięgam najczęściej po teraflu, następnie mam temperaturę ok. 38 stopni. Zrobiłam większość badań i wyszły ok, diagnoza lekarza - wyeksploatowany organizm. Staram się więcej wypoczywać, ale to nie pomaga, a po takim (ataku) jestem bardzo osłabiona do takiego stopnia, że nie daje rady iść do pracy. Bardzo proszę o pomoc. Mam 38 lat. Dziękuję.

Witam serdecznie! Niestety trudno będzie Pani pomóc bez możliwości zbadania Pani oraz zebrania dokładnego wywiadu dotyczącego Pani stanu zdrowia, jakie badania były wykonane. Stany gorączkowe mogą być wynikiem różnych schorzeń - zarówno mniej lub bardziej poważnych. Przede wszystkim trzeba Panią zbadać i ocenić czy w badaniu jest coś co niepokoi - ocena węzłów chłonnych, wątroby, śledziony, serca, płuc itp. Następnie należy wykonać podstawowe badania - krwi oraz moczu - czyli morfologię krwi, OB, CRP, TSH, czynnik reumatoidalny, ewentualnie przeciwciała ANA, ANCA jeżeli będzie istniało podejrzenie, że gorączka może być spowodowana przyczyną reumatyczną.

Dodatkowo ewentualnie badania wirusologiczne - przeciwciała przeciwko boreliozie, CMV, EBV, HBSAg, przeciwciała antyHCV. Dodatkowo badania obrazowe - USG jamy brzusznej, badanie ginekologiczne, prześwietlenie klatki piersiowej. Być może zajdzie konieczność badania w warunkach szpitalnych, ponieważ tak jak wspomniałam trzeba wykluczyć wiele różnych przyczyn. Zostaje także ewentualnie konsultacja u psychologa/psychiatry aby wykluczyć psychogenne tło dolegliwości. Pozdrawiam