Drętwiejąca szczęka, uczucie duszności w gardle - co mi jest?

Jestem 31-letnią kobietą, mam troje dzieci. Od jakiś 4 miesięcy pojawiły się u mnie następujące objawy. Odczuwam silne duszenie w gardle, jakby puchło od środka, drętwieje mi szczęka, policzki. Uczucie bardzo intensywne i nieprzyjemne. Dopada mnie słabość rąk, ogólna niemoc w górnej partii ciała. Czasem bóle w klatce piersiowej. Mierzę swoje ciśnienie w takich momentach, wynosi około 150/89. Dodam, że zwykle wynosi około 128/78. Co to może być, dodam, że jestem palaczem?
KOBIETA ponad rok temu

Szanowna Pani,

objawy które Pani opisuje mogą towarzyszyć wielu schorzeniom. Być może powstają one na podłożu stresogennym (duszenie w gardle, uczucie puchnięcia od środka) lub są związane w podwyższonym ciśnieniem krwi, które może już wymagać leczenia farmakologicznego (np. 150/89).
Oczywiście palenie papierosów może dodatkowo także objawiać się powyższymi.
Bardzo rzadko opisywane przez Panią objawy (uczucie zmęczenia, niemocy) mogą świadczyć o nadciśnieniu płucnym (choroba 30-kilku letnich kobiet, które rodziły i występuje u nich nadciśnienie tętnicze systemowe). Żeby to wykluczyć należałoby wykonać badanie echo serca.
Ogólnie proponuję wizytę u swojego lekarza POZ w celu wykonania kontrolnych okresowych badań.

Pozdrawiam