Drętwienie dłoni i palców - czym może być spowodowane?

Witam! Mój mąż od pewnego czasu miewa bardzo nieprzyjemne drętwienie dłoni. Przez pewien czas było to dretwienie całej dłoni, a teraz coraz cześciej samych palców. Ostatniej nocy np. najbradziej zdrętwiał mu 4. palec lewej dłoni. Albo budzi się z tym uczuciem w nocy, albo dopada go rano, gdy się obudzi. Poczatkowo pomagało lekkie rozmasowanie dłoni albo samo skierowanie jej ku dołowi (tak, aby napłynęła krew do palców - tak przynajmniej nam się wydawało), natomiast teraz już to nie pomaga. Dodam, że mój mąż pracuje dość ciężko fizycznie, nosi nieraz bardzo ciężkie rzeczy i często narzeka na ból w krzyżach. Ma dopiero 26 lat, dlatego martwię się jego stanem. Dodam, że waży ok. 93 kg. Z góry dziękuję za odpowiedź!

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Najbardziej prawdopodobne jest, że drętwienie dłoni wynika z występowania zmian zwyrodnieniowych w odcinku szyjnym kręgosłupa. Zapewne takie zmiany występują u Pani męża nie tylko w odcinku szyjnym (co może powodować drętwienie kończyn górnych, bóle głowy okolicy potylicznej i zawroty głowy), ale też i w pozostałych odcinkach kręgosłupa, w tym w odcinku lędźwiowym (stąd bóle krzyża).

Wskazana byłaby konsultacja u neurologa i dalsza diagnostyka (wykonanie RTG, ewentualnie rezonansu magnetycznego odcinka szyjnego kręgosłupa).

Poza tym unikanie dużych wysiłków fizycznych, redukcja masy ciała i używanie do spania specjalnie wyprofilowanej poduszki, dostępnej w sklepach rehabilitacyjnych.