Drętwienie stóp i uczucie zimna

Witam serdecznie!

Córka miała dość nieswoiste objawy. Ma 16 lat. Trzy miesiące temu zaczęło się od uczucia przemarzniętych stóp. Później zaczęły drętwieć stopy, za kilka dni łydki, pośladki i trochę okolice krocza. Następnie (trwało to kilka dni) uczucie chwiejnych nóg (najbardziej po wstaniu z łóżka). Badania, które wykonaliśmy to: badanie ogólne moczu, morfologia, glukoza, pierwiastki i CPR - wszystko w normie; RTG kręgosłupa lędźwiowego: dyskretna prawowypukła skolioza w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Córka miała również wykonane USG jamy brzusznej, wizyta u neurologa i kardiologa. Wykonałam również badanie ELISA w kierunku boreliozy (wynik ujemny). Następnie wykonany został RM kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego. Wynik: cechy niewielkiej, centralnej podwięzadłowej przepukliny jądra miażdżystego na poziomie L5-S1 co wraz z wypukloną tarczą międzykręgową powoduje ucisk nadoponowego tłuszczu i stycznie, centralnie modelowanie worka oponowego.

Córka do dzisiejszego dnia ma niewielkie uczucie zdrętwiałych stóp (szczególnie palców). Czy tak długo utrzymujące się drętwienie (trzy miesiące) może być spowodowane przepukliną. Córka od dzieciństwa skarżyła się na bóle mięśni, ale zawsze po zrobieniu badań wynikało, że jest zdrowa, a bóle mięśni spowodowane były tym, że córka rośnie. Bardzo proszę o odpowiedź, ponieważ nie chciałabym czegoś zaniedbać.

Serdecznie pozdrawiam!

Witam serdecznie!

Zmiany w obrębie kręgosłupa mogą odpowiadać za odczuwalne objawy - proszę przy wizycie kontrolnej porozmawiać jeszcze na ten temat z neurologiem, który badanie zalecił. Można jeszcze rozważyć wizytę u reumatologa, bowiem niektóre choroby o takim podłożu mogą dawać podobne objawy - jednak prawdopodobieństwo takie jest małe, gdyż wyniki badań dodatkowych są prawidłowe. Proszę zapytać również neurologa o metody rehabilitacji córki. Zarówno do poradni rehabilitacyjnej, jak i reumatologicznej konieczne jest skierowanie (może być od lekarza podstawowej opieki medycznej).

Pozdrawiam