Drganie powieki a możliwe przyczyny

Witam ;) Nazywam się Agnieszka i mam 18 lat. Mam pytanie, od 3 dni obserwuję u siebie drganie powieki, zarówno górnej, jak i dolnej lewego oka. Najczęściej trwa to kilka minut i przechodzi, a następnie po kilku godzinach sytuacja się powtarza. Stan ten określiłabym jako permanentny skurcz mięśni. Chciałabym się dowiedzieć czym może być spowodowane drganie powieki. Jaka może być przyczyna drgania powieki? Czy jest to coś poważnego i związanego z jakąś chorobą oczu, czy może brakuje mi jakiś witamin. Czytałam, że przyczyną drgania powieki może być stwardnienie rozsiane i nie ukrywam, że bardzo się tego boję. Poza tym, jest to denerwujące i chciałabym coś z tym zrobić. Proszę o radę czy muszę z tym iść do lekarza czy mogę coś z tym sama zrobić? Chciałabym też się dowiedzieć do jakiego lekarza ewentualnie powinnam się udać, czy jest to okulista, czy może lekarz rodzinny. Z góry dziękuje za wszelkie wyjaśnienia. Pozdrawiam

Lek. Bianka Małczuk

Witam. Drżenia powiek mogą być wywołane m. in. niedoborem magnezu. Zachęcam do zapoznania się z treścią artykułów: http://portal.abczdrowie.pl/niedobor-magnezu http://portal.abczdrowie.pl/niedobor-magnezu-w-organizmie Warto wzbogacić codzienną dietę w produkty spożywcze bogate w magnez. Może Pani również zakupić specjalne preparaty z magnezem. Gdyby dolegliwości się utrzymywały, zalecam wizytę u lekarza rodzinnego. Pozdrawiam.

Jest różnica pomiędzy drżeniem powiek a skurczem mięśni. O ile drżenie jest objawem łagodnym to skurcz mięśni (zaciskanie powiek) nazywamy kurczem powiek/ blefarospazmem i jest to poważne schorzenie neurologiczne.
Blefarospazm może być choroba samą w sobie lub objawem innej choroby, zawsze wymaga diagnostyki.
leczeniem z wybory jest podanie toksyny botulinowej.

Magdalena Mroczek

Drgania powiek możemy podzielić na łagodne skurcze mięśni powiek oraz na bardzo silne kurcze nazywane również blefarospazmem.

Jeśli chodzi o przyczyny łagodnego drgania powiek, to najczęstszą przyczyną tego stanu jest niedobór magnezu. Może on być on spowodowany niedoborem magnezu w diecie. W takim wypadku można spożywać więcej pokarmów bogatych w magnez lub zakupić w aptece odpowiednie suplementy diety zawierające magnez. Poza tym nie należy przesadzać z alkoholem i kawą, ponieważ wypłukują one magnez z naszego organizmu.

Drugą przyczyną drgania powiek jest tzw. zespół suchego oka polegający na niedostatecznym wydzielaniu łez, co prowadzi do wysuszenia rogówki. W takim wypadku oko nie jest dostatecznie nawilżone, powstają mikro urazy rogówki i uczucie tzw. piasku w oku. Leczenie opiera się na podawaniu tzw. sztucznych łez.

Poza tym drganie powiek może być spowodowane nadmiernym stresem. W takim wypadku jako leczenie stosuje się naukę technik relaksacyjnych. Można też wypić np. napary z melisy. Często uczucie drgania powiek występuje też po nieprzespanej nocy. Zanik ono po odpowiednio długim odpoczynku.

Blefarospazm czyli kurcz mięśnia okrężnego oka jest poważną chorobą neurologiczną , wymagającą zawsze pogłębionej diagnostyki. Dolegliwości nasilają się np. przy oglądaniu telewizji oraz przy patrzeniu na jasne obiekty. Czasami może dojść nawet do całkowitej niemożności otworzenia oka. Leczenie jest skomplikowane. Można wykorzystywać leczenie farmakologiczne, opierające się np. na podaniu gabapentyny. W skrajnych przypadkach stosuje się nawet leczenie poprzez wstrzyknięcie toksyny botulinowej. Na szczęście przypadłość ta występuje dość rzadko.

W Pani przypadku w pierwszej kolejności uzupełniłabym niedobory magnezu w diecie oraz unikała nieprzespanych nocy. Jeśli dolegliwości nadal będą występować wskazana jest konsultacja okulistyczna.