Drobne i swędzące krostki na nogach

Dzień dobry Miesiąc temu zauważyłam,że na nogach pojawiają mi się drobne krostki kiedy się podrapię.Potem troszkę mnie swędzą i znikają.Pojawiają się tylko na nogach i wyskakują tylko w tym miejscu którym się podrapię.Jeszcze jak założę czasami długie spodnie to mnie swędzi pod kolanami. Nie zmieniłam ostatnio proszku do prania ani płynu. Przypuszczam więc, że to nie alergia. Nie wiem jednak co mogą oznaczać te drobne i swędzące krostki na nogach. Czy może to być coś groźnego? Czy skonsultować objawy z dermatologiem? A może to zupełnie nie problem dla dermatologa? Bardzo proszę o poradę co mogą oznaczać moje objawy. Martwię się, że to coś poważnego. Pozdrawiam

Witam serdecznie. Prawdopodobnie jest to związane z alergią kontaktową. Warto jednak podkreślić, że w zasadzie wszystko co nas otacza może nas uczulać.

Przemysław Zarzeczny

Szanowna Pani!
Opisane przez Panią objawy nie pozwalają na postawienie konkretnej diagnozy i propozycji leczenia. Pojawiające się krostki są bardzo ogólnym objawem, który może wynikać z wielu nieprawidłowości. Należy udać się do lekarza POZ lub lekarza dermatologa tak, by specjalista zbadał palec i zaproponował dalsze postępowanie: leczenie bądź diagnostykę dodatkową.
Być może w Pani przypadku jest to alergia kontaktowa.
Wyprysk kontaktowy to choroba polegająca na tworzeniu się zmian skórnych pod wpływem kontaktu z alergenami kontaktowymi (są to często substancje chemiczne) u uczulonych na nie osób.
Częstymi alergenami odpowiedzialnymi za powstanie wyprysku kontaktowego są nikiel, składniki perfum czy chemikalia użyte do produkcji odzieży czy butów, a nawet leki stosowane na skórę.
Przyczyny doprowadzające do powstania wyprysku kontaktowego są różne. U niektórych osób jest to związane z alergią na alergeny kontaktowe, u innych – zmiany skórne powstają dopiero po zadziałaniu np. światła słonecznego. U części osób rozpoznaje się tzw. wyprysk zawodowy – związany z uczuleniem na szkodliwe substancje występujące w pracy. W inny sposób działają substancje drażniące – bezpośrednio uszkadzają skórę. Ten typ wyprysku nazywamy wypryskiem kontaktowym z podrażnienia (nie jest to prawdziwe uczulenie i takie zmiany mogą się pojawić u wszystkich osób, które mają kontakt np. z silnymi substancjami używanymi w środkach czystości, farbami, lakierami, smarami, cementem).